Żaglówka czy transatlantyk

Praca w małej firmie czy korporacji – informatycy wciąż mogą wybierać i są wśród nich zwolennicy zarówno jednej, jak i drugiej opcji. W każdym miejscu można rozwinąć skrzydła i w każdym trzeba się liczyć z ograniczeniami.

Żaglówka czy transatlantyk

Przy wyborze miejsca pracy wiele zależy od tego, jakie kryterium informatyk uważa za najważniejsze. Jeśli jest to możliwość szybkiego rozwoju zawodowego, uczenia się nowych rzeczy i zajmowania się wieloma zagadnieniami, to lepszym miejscem jest mniejsze przedsiębiorstwo. Tam bowiem, niezależnie od tego, co zostało wpisane do zakresu obowiązków pracownik na ogół zajmuje się wieloma zadaniami. Często ma okazję działać na styku informatyki i handlu, kontaktu z klientami firmy, a jego innowacyjne pomysły mogą bezpośrednio wpływać na działalność biznesową. „ Pracownicy z doświadczeniem w segmencie małych firm posiadają znacznie szersze kompetencje związane z łączeniem obowiązków" – mówi na portali Pracuj.pl Wioletta Podstawka, Permanent Placement Team Leader w Adecco.

Środowisko pracy

W korporacji większość pracowników zajmując się maleńkim wycinkiem zadań, zyskuje doświadczenie w wąskiej specjalizacji. Zakres obowiązków jest skodyfikowany, a procedury oceny opisu i walidacji stanowiska bardzo rozbudowana. W dużej strukturze można idealnie wykonywać swoje obowiązki, ale nawet wówczas nie zyskuje się wpływu na to, w którym kierunku popłynie cała organizacja.

Praca w mniejszej firmie wymaga umiejętności organizacji własnego czasu pracy, w korporacji ta umiejętność nie zaszkodzi, ale ze względu na wiele czynników zewnętrznych i proceduralnych nie wpływa na szybkość wykonania zadań.

Dla tych informatyków, którzy cenią sobie miłą atmosferę pracy, również naturalnym wydaje się wybór mniejszej firmy. Tam nie obowiązuje formalny dress code, elastyczniej podchodzi się do czasu pracy, pracownicy nie muszą integrować się na siłę grając w painball. Z drugiej strony, polecenia i ustalenia odbywają się ustnie. Relacje są w mniejszej firmie na ogół bardziej bezpośrednie, konflikty rozwiązuje się szybciej. Istotne jest również to, że pracownicy pozornie mając mniej do stracenia nie poddają się charakterystycznej dla korporacji presji.

Ścieżka kariery

Jeśli jednak podstawowym kryterium wyboru miejsca pracy jest możliwość rozwinięcia kariery, to korporacja daje zdecydowanie większe szanse.

Drugim dużym plusem korporacji jest szansa na pracę w międzynarodowym, zróżnicowanym środowisku, przy różnorodnych projektach, nawet na kilku kontynentach. Takie doświadczenia bardzo procentują, bo kolejni pracodawcy przychylniej patrzą na kandydata, który przeszedł taką szkołę życia.

Korporacja jest również korzystniejszym rozwiązaniem dla tych, którzy biorą pod uwagę przede wszystkim warunki materialne. Duże firmy oferują wyższe stawki i bonusy w postaci choćby prywatnego ubezpieczenia, samochodu służbowego lub abonamentu fitness clubu. Jako pracownikowi dużej firmy, informatykowi łatwiej jest uczestniczyć w szkoleniach i uzyskać certyfikat. Bo zapewnienie rozwoju umiejętności jest także inwestycją w rozwój firmy.

Z ubiegłorocznego sondażu przeprowadzonego na forum programistów wynika, że głosy samych zainteresowanych rozkładają się mniej więcej równo – 24% biorących udział w ankiecie deklaruje, że lepiej pracowało im się w małej firmie, a 26%, że w korporacji.

Żaglówka czy transatlantyk
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200