Perspektywy rynku pracy IT

W 2012 r. aż 68% przedsiębiorstw z branży IT planowało zatrudnić nowych pracowników. Sytuacja w 2013 r. wygląda podobnie. Szczególną uwagę należy zwrócić na specjalizacji, w jakiej najczęściej prowadzone są rekrutacje.

W 2012 r. najbardziej poszukiwanymi osobami w tym sektorze, podobnie jak w roku 2011, byli: programista (46%), handlowiec (14%), specjalista ds. wdrożeń, analityk systemowy i tester (10%).

Kluczowe technologie

Wśród technologii, w jakich programiści powinni się obecnie specjalizować, są Java (najwięcej ofert jest w Krakowie) i .NET (dużo ofert w Łodzi). We Wrocławiu dużą popularnością cieszą się technologie systemów wbudowanych (embedded systems) oraz języki programowania z „C”, czyli C++ i C# oraz oczywiście embedded C. Warszawa jest rynkiem najbardziej różnorodnym. Pracę można tu znaleźć we wszystkich technologiach. Jeśli chodzi o administratorów, mamy do czynienia z dużym zapotrzebowaniem na osoby specjalizujące się w systemach Windows i/lub Linux. Od jakiegoś czasu rejestrujemy również dynamiczne zwiększanie się popytu na doświadczonych pracowników IT w zakresie oprogramowania i dostosowywania platform do urządzeń mobilnych na platformach IOS i Android.

Z drugiej strony, analizując obecną sytuację i prowadzone przez nas rekrutacje w tym sektorze, należy stwierdzić, że pracownicy tej branży rzadko stają przed problemem braku znalezienia zatrudnienia w Polsce. Największe szanse na zatrudnienie mają doświadczeni specjaliści IT, w tym szczególnie programiści i wdrożeniowcy. Wśród tej grupy pracowników sporadycznie pojawiają się osoby bezrobotne, ale jest to zjawisko marginalne i dotyczy w 90% osób bez znajomości języka angielskiego.

Analizy realizowane przez naszą firmę jednoznacznie wskazują, że rynek IT w dalszym ciągu się rozwija się i taki trend utrzyma się do końca obecnego roku. Wszystko wskazuje również na to, że prawdopodobnie ten trend będzie obowiązywał w kolejnych latach. Do formułowania optymistycznych prognoz skłaniają nie tylko informacje pochodzące od naszych klientów, ale również dane dostarczane przez niezależnych analityków. Według raportu firmy PMR „Rynek IT w Polsce 2013. Prognozy rozwoju na lata 2013–2017” zdecydowana większość (87%) respondentów pozytywnie ocenia obecną sytuację finansową firmy, choć w porównaniu do ubiegłego roku spadł udział ocen skrajnie pozytywnych (o 35 p.p.). W blisko połowie firm (41%) obecna sytuacja finansowa, w porównaniu do ubiegłego roku, się nie zmieniła. Spośród pozostałych przedsiębiorstw w większości sytuacja jednak się poprawiła (43%).

Pewna praca i płaca

Jeśli chodzi o płace pracowników sektora IT, zwłaszcza programistów, sytuacja rok do roku zmienia się na korzyść zatrudnionych. Realny poziom wynagrodzeń w branży IT w 2013 r. w stosunku do roku poprzedniego wzrósł znacznie, bo o ok. 10%,w stosunku do poziomu wynagrodzeń w polskiej gospodarce na poziomie ok. 4%. Spodziewamy się, że w związku z dużym popytem na tego typu pracowników podobna tendencja będzie obowiązywała w kolejnych latach. Niewiadomą pozostaje tylko dynamika tego wzrostu, ale spodziewamy się, że będzie oscylowała na poziomie 5–10%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200