Big Data pomaga walczyć z chorobą Alzheimera

W zeszłym tygodniu odbyła się międzynarodowa konferencja Alzheimer's Association w Bostonie. Ogłoszono, że w ramach współpracy z fundacją Brin-Wojcicki (której jednym z założycieli jest Sergiej Brin z Google) stowarzyszenie stworzy projekt z kategorii Big Data. Ma on pomóc w sekwencjonowaniu genomu ludzkiego, co ułatwi w przyszłości diagnozowanie i leczenie choroby Alzheimera.

W ramach projektu zbierane zostają dane o sekwencjach genomowych ponad 800 pacjentów, którzy biorą udział w ADNI (Alzheimer’s Disease Neuroimagining Initiative). Za zbieranie danych odpowiada amerykański Narodowy Instytut Zdrowia, który wspierają prywatni inwestorzy poprzez Fundację dla NIH (National Institues of Health).

Dane zostaną udostępnione dla badaczy poprzez GAAIN (Global Alzheimer’s Association Interactive Network). To sieć, do której należą dane udostępniane przez wiele ośrodków i badaczy zajmujących się tą chorobą. GAAIN można porównać do wielu innych projektów Big Data ze względu na ilość przetwarzanych danych oraz skalę wdrożenia projektu. Za stworzenie sieci odpowiada Stworzyszenie Alzheimera, które zainwestowało w nią aż 5 milionów dolarów.

Zobacz również:

  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach
  • Kwanty od OVHCloud dla edukacji
  • Inteligentna chmura danych

Choroba Alzheimera jest szósta pozycją na liście najczęstszych przyczyn zgonu w USA. Obecnie jej leczenie kosztuje stany aż 203 miliardy dolarów rocznie, a wedle przewidywań do 2050 roku suma ta ma wzrosnąć nawet sześciokrotnie. Stworzenie projektu z kategorii Big Data czyli sieci GAAIN i dodanie do niej informacji o sekwencjonowaniu genomu ma pomóc w opracowywniu lepszych terapii.

źródło: ihealtbeat.org

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200