Drogi na skróty nie ma

Rozmawiamy ze Zbigniewem Paszkiewiczem, asystentem naukowym w Katedrze Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który specjalizuje się w eksploracji procesów biznesowych.

Skończyłem studia... na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Studiowałem na wówczas nowej specjalności - Elektroniczny Biznes na kierunku Zarządzanie i Marketing. Ukończyłem także pięcioletnie studia na kierunku Informatyka, specjalność Sieci Komputerowe i Systemy Rozproszone Politechniki Poznańskiej. Studiowałem też w Finlandii. Przewód doktorski mam za to otwarty na Politechnice Gdańskiej. Miałem i mam zatem związek z wieloma uczelniami.

Pierwsze doświadczenia zdobywałem jako... pracownik agencji e-biznes zajmującej się oceną użyteczności stron internetowych. Oprócz tego realizowałem projekty informatyczne, głównie dla firm konsultingowych.

Zobacz również:

  • Najnowsze badanie dotyczące AI: praca będzie, ale będzie jej mniej

Aktualnie pracuje jako... asystent naukowy w Katedrze Technologii Informacyjnych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Prowadzę działalność naukową i dydaktyczną. Uczestniczę w projektach badawczych realizowanych wspólnie z partnerami biznesowymi.

Wybrałem IT ponieważ... zawsze ciekawił mnie wpływ technologii informacyjnych na życie ludzi, działanie firm, politykę państw. Ciekawiły mnie ich zalety, potencjał jak i ryzyka oraz zagrożenia.

Moja rada dla osób zaczynających pracę w IT... Najważniejsza jest innowacyjność. By ją osiągnąć, po pierwsze, trzeba patrzeć na świat z wielu punktów widzenia, mieć otwarte oczy i umysł, chęć zdobywania wiedzy z wielu dziedzin. Do tego trzeba wyzbyć się uprzedzeń, półprawd i pewników. Po drugie, najważniejsza jest wiedza merytoryczna. Tylko na gruncie pogłębionej wiedzy można budować umiejętność abstrakcyjnego myślenia, a ona pozwala dostrzegać wzorce, prawidłowości, trendy i problemy. To podstawy tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Inteligencja, ambicja, umiejętności interpersonalne pozwolą zrealizować niejeden projekt, ale to za mało by opracować coś innowacyjnego. Nieustannie rozwijana, interdyscyplinarna, dogłębna wiedza jest podstawą innowacyjności. Drogi na skróty nie ma.

We współpracownikach cenię... wiedzę, otwarty umysł, konsekwencję w działaniu i rzetelność.

Przyszłość IT wygląda... jakby w najbliższym czasie miała oprzeć się na trzech filarach: metodach analiz dużych ilości danych w zastosowaniach biznesowych, multimedialnych aplikacjach wielourządzeniowych, rozwiązaniach społecznościowych nastawionych na współpracę.

W wolnych chwilach... czytam, wspinam się i... oglądam serial "Przyjaciele".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200