W Polsce tylko 10 proc. faktur wystawianych jest w formie elektronicznej

Taką możliwość mają polscy przedsiębiorcy już od 8 lat, a korzysta z niej niewiele firm. Z raportu "E-faktura w Polsce", zrealizowanego przez PKPP Lewiatan wynika, że jedynie 10 proc. faktur w naszym kraju wystawianych jest w formie elektronicznej. W Europie odsetek ten jest dwa razy wyższy, a eksperci przewidują, że w roku 2017 faktury elektroniczne będą stanowiły nawet połowę dokumentów będących w obiegu.

Firmy powinny rozważyć wdrożenie elektronicznych faktur m.in. ze względu na oszczędności. Z raportu "E-faktura w Polsce" wynika, że firma, która co miesiąc wysyła 1 000 e-faktur może zaoszczędzić nawet do 2 tys. zł. Przedsiębiorstwa, które już się na to zdecydowały twierdzą, że jedną z głównych korzyści wdrożenia e-faktur jest skrócenie czasu dostarczenia dokumentu do odbiorcy. W przypadku faktury papierowej, od chwili jej wystawienia do opłacenia mija średnio od 19 do 40 dni, z czego co najmniej 10 dni zabiera doręczenie dokumentu. W przypadku e-faktury proces dostarczenia dokumentu może się skrócić nawet do kilku sekund. E-faktura pozwala też na usprawnienie procesów biznesowych.

PKPP Lewiatan zwraca z kolei uwagę na aspekt ekologiczny. Każdego roku w Polsce wystawianych jest około 1,5 mld faktur, do produkcji których trzeba wyciąć 255 tysięcy drzew, czyli 127,5 hektara lasu. Jak policzył PKPP Lewiatan, do ich wytworzenia potrzeba tyle energii, ile rocznie zużywa 60 tysięcy gospodarstw domowych, trzy razy więcej wody niż kupujemy rocznie w butelkach, a do atmosfery przedostaje się dziesięć razy więcej dwutlenku węgla niż w przypadku wystawienia e-faktury.

Zobacz również:

  • Trendy i wyzwania dla przedsiębiorców w 2024 roku – ekspercka analiza Comarch

Wśród najczęściej wymienianych powodów, dla których przedsiębiorcy odkładają decyzję o wprowadzeniu elektronicznego obiegu faktur, jest niedostateczna wiedza na temat aspektów prawnych. Tę sytuację mają zmienić nowe przepisy, które weszły w życie w styczniu 2013 roku. Na ich podstawie wystawianie, dostarczanie i przechowywanie e-faktur ma być łatwiejsze, a elektroniczne dokumenty sprzedaży w świetle prawa stały się równoważne fakturom papierowym.

Jedną z ważniejszych zmian jakie niosą nowe przepisy jest wprowadzenie zgody domniemanej na otrzymywanie elektronicznych faktur. Oznacza to, że aprobata dla odbierania faktur w postaci elektronicznej wyrażona w czasie rozmowy, czy nawet samo opłacenie e-faktury, będzie tak samo wiążące, jak praktykowane do tej pory papierowe deklaracje. Przedsiębiorcy mają również większą swobodę co do sposobu zapewnienia wymaganej prawnie autentyczności pochodzenia i integralności elektronicznych faktur.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200