NAS dla małej firmy

Kilka lat temu wrażenie robiły dyski NAS (Network Attached Storage) o pojemności jednego terabajta. Nowa generacja tych urządzeń zapewnia nie tylko znacznie większą pojemność, ale również wyszukiwanie tekstowe, serwery druku, backup w chmurze, antywirusa, ochronę przed uszkodzeniami dysku i wiele innych opcji.

W niniejszym przeglądzie sprawdziliśmy możliwości wybranych NAS-ów o pojemności co najmniej 8 TB. Oceniane produkty to Buffalo TeraStation TS5400D, Iomega StorCenter px4-300d, LaCie 5big Office+, Seagate BlackArmor NAS 440 i QNAP TS-569 Pro. Testowane urządzenia wyposażone są w wiele użytecznych mechanizmów, jednocześnie mają niewielkie gabaryty i oferują prostą instalację i konfigurowanie. Są odpowiednie zarówno dla małego biznesu, jak i grup roboczych w przedsiębiorstwie.

• Chociaż wszystkie jednostki integrują się z Active Directory, urządzenie LaCie może być bardziej atrakcyjne dla niektórych środowisk Windows, ponieważ wykorzystuje Storage Server Essentials OS.

• Urządzenia Iomega i Buffalo oferują pełne indeksowanie i przeszukiwanie tekstowe przechowywanych plików.

• Seagate, producent dysków wewnętrznych używanych w wielu jednostkach, wykorzystując pozycję producenta, dostarcza pamięć po najniższej cenie jednostkowej (za terabajt).

• QNAP dołącza dodatkowe wsparcie aplikacyjne, zapewniające kompletny serwer plików dla małych firm.

Wszystkie testowane urządzenia - z wyjątkiem urządzenia LaCie, które używają systemu operacyjnego Microsoft Storage Server Essentials - wykorzystują platformę Linux. Mogą wykonywać backup swojej zawartości poprzez LAN lub internet, używając zarówno portów Gigabit Ethernet LAN, jak i połączeń USB. Mogą również działać jako serwery Time Machine, przy wykonywaniu kopii zapasowej urządzeń OS X. Zapewniają też taki poziom zarządzania użytkownikiem i dyskiem, że mogą służyć za pamięć współdzieloną w małych firmach lub za pamięć uzupełniającą w oddziałach dużych przedsiębiorstw. Jeżeli w dużych firmach zaistnieje potrzeba, aby urządzenie działało jako serwer w sieci pamięci masowej (cel iSCSI), to taką opcję zapewniają wszystkie testowane urządzenia. Ponadto każde urządzenie wyposażone jest w funkcję serwera druku, który obsługuje wszystkie starsze typy drukarek podłączanych przez USB.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

W czasie testów urządzenia pracowały w trybie RAID 5 lub RAID 6, zabezpieczając dane w przypadku uszkodzenia jednego (RAID 5) lub dwóch (RAID 6) dysków, ale wszystkie wspierają również inne opcje RAID, a także pozwalają na konfigurowanie urządzeń w dużą pulę pamięci masowej.

Testowane urządzenia różniły się jednak między sobą i dlatego każde z nich może być bardziej przydatne w różnych sytuacjach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200