Nowości Mobile World Congress w Barcelonie

Mozilla zaprezentowała smartfony z Firefox OS

Ujawniono pierwsze smartfony pracujące pod kontrolą systemu Firefox OS. W pierwszej kolejności pojawią się one na m.in. polskim rynku.

Podczas targów MWC zaprezentowane zostały pierwsze smartfony z Firefox OS. Modele Alcatel One Touch Fire i ZTE Open są przedstawicielami nowej rodziny tego typu urządzeń, nazywanej przez Mozillę "Open Web Device" (urządzenie otwartej sieci).

Wraz z pierwszymi smartfonami otwarty zostanie również Firefox Marketplace, czyli sklep internetowy z aplikacjami. Wśród nich już na wstępie znajdą się m.in.: AccuWeather, Airbnb, Box, Cut the Rope, Facebook, Pulse News, SoundCloud i Twitter. Ponadto udostępnione mają być pozycje przeznaczone na poszczególne rynki lokalne.

Polska ma się znaleźć w pierwszej grupie krajów, w których pojawią się urządzenia otwartej sieci. Deutsche Telekom już zapowiedział, że latem udostępni na naszym rynku model Alcatel One Touch Fire. Będzie on prawdopodobnie dostępny w wielu ofertach za złotówkę.

Firefox OS to pierwszy mobilny system Mozilli, który rozwijany jest w ramach projektu open-source Boot 2 Gecko. Zbudowany został w oparciu o jądro Linuksa i bazuje na aplikacjach HTML5, zapewniając im dostęp do podstawowych funkcji telefonów. (kl)

LTE w Polsce może zdystansować sieć kablową pod względem szybkości

Przyspieszenie wyścigu LTE w Polsce może spowodować wiele pozytywnych zmian jakościowych w obszarze polskiego internetu mobilnego, w tym znaczne zwiększenie prędkości sieci.

W rozmowie z Computerworld przedstawiciele Systemics-PAB przyznali, że kilka najbliższych lat może przynieść znaczący skok jakościowy w jakości działania sieci telekomunikacyjnych w Polsce. Najważniejszym czynnikiem zmian są dodatkowe częstotliwości radiowe, które w ramach przetargu wygrały P4 oraz T-Mobile.

"Zostaną one wykorzystane przez operatorów komórkowych do powiększenia pojemności sieci. Częstotliwości 1800 MHz będą w części lub w całości wykorzystane do budowy sieci LTE. Rozbudowa sieci LTE w Plus oraz budowy nowych sieci LTE w Play i T-Mobile umożliwią operatorom poszerzenie oferty mobilnego internetu" - przewiduje Michał Majewski z Systemics-PAB. To jednak nie koniec. Według ekspertów monitorujących i audytujących działanie sieci, dla przeciętnego polskiego odbiorcy będzie to także oznaczać bardzo dużą zmianę w szybkości dostępu do internetu. "Dzięki LTE klienci będą mogli otrzymać usługi internetowe na poziomie takim samym lub lepszym jak w przypadku internetu stacjonarnego. Aplikacje internetowe czasu rzeczywistego albo aplikacje w chmurze, które obecnie są domeną internetu stacjonarnego, dzięki LTE będą dostępne również z urządzeń mobilnych" - dodał Michał Majewski. (mk)

Galaxy S III - najlepszy smartfon 2012 r.

Wybrane nagrody:

Najlepszy telefon podstawowy: Nokia Asha 305

Najlepszy smartfon: Samsung Galaxy S III

Najlepszy tablet: ASUS Nexus 7

Najlepsze mobilne urządzenie konsumenckie: Samsung Galaxy Camera

Najlepsza mobilna aplikacja dla konsumentów: Facebook

Najlepsza mobilna aplikacja dla przedsiębiorstw: Evernote

Najlepsza mobilna usługa dla konsumentów: mobilne bilety dla Bangladesh Railways

Najbardziej przełomowa technologia mobilna: Accuris Networks za AccuROAM Wi-Fi

Pełna lista nagrodzonych dostępna jest pod adresem: go.computerworld.pl/63454

Podczas targów MWC organizacja GSM Association przyznała nagrody dla najlepszych smartfonów, aplikacji i technologii ub. r. W tej pierwszej kategorii na szczyt wspiął się Samsung Galaxy S III.

Organizacja GSM Association (GSMA) rozdała po raz 18. nagrody Global Mobile Awards najlepszym produktom, usługom i producentom poprzedniego roku. Ich listę zaprezentowano podczas targów MWC w Barcelonie. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. produkty Nokii i Asusa.

Niekwestionowaną gwiazdą Global Mobile Awards była firma Samsung, która zdobyła trzy nagrody w kategoriach: najlepszy producent, najlepsza mobilna infrastruktura, Outstanding Overall Mobile Technology (za całokształt). (kl)

Visa i Samsung łączą siły

Urządzenia mobilne Samsunga wyposażone w technologię NFC będą mogły współpracować z płatnościami Visa payWave.

Płatności mają się odbywać poprzez preinstalowaną aplikację VISA payWave. Nowy sposób płatności ma być dostępny na wszystkich nowych modelach koreańskiego producenta z technologią Near Field Communication.

Kooperacja ma mieć charakter globalny. Jej efektem ma być popularyzacja płatności, jak również ułatwienie i zachęcenie operatorów oraz instytucji finansowych do podjęcia współpracy przy rozwijaniu standardu płatności NFC. (mk)

Nokia Lumia 720 i 520 oficjalnie

Nokia zaprezentowała dwa nowe smartfony: modele Lumia 720 i 520. Oba korzystają z dwurdzeniowych procesorów Snapdragon i pracują pod kontrolą systemu Windows Phone 8.

Lumia 720 oferuje 4,3-calowy wyświetlacz pokryty szkłem Corning Gorilla 2. We wnętrzu urządzenia zainstalowano dwurdzeniowy procesor Snapdragon 1 GHz (Krait), 512 MB pamięci RAM, 8 GB wewnętrznej pamięci (i slot kart microsSD), moduły NFC, GPS, GLONASS, WiFi, Bluetooth i HSPA+ oraz akumulator o ogromnej pojemności 2000 mAh. Całość waży 128 gramów.

Lumia 520 oferuje mniejszy 4-calowy wyświetlacz, słabszy (5 MP) aparat i znacznie mniej pojemny akumulator. Mniejsza Lumia nie pozwala na skorzystanie z opcjonalnej obudowy umożliwiającej bezprzewodowe ładowanie. Reszta podstawowych parametrów jest taka sama. (kl)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200