Oktawave: nasza chmura jest dwa razy szybsza od Amazona

Jak pokazują testy, chmura oferowana przez polską firmę Oktawave potrzebuje jedynie 0,07 sekundy, by równocześnie obsłużyć 14 000 zapytań WWW. Oznacza to, że jest dwukrotnie wydajniejsza niż chmury oferowane przez zachodnich dostawców usług cloud computingu. Dlatego firma już myśli o ekspansji zagranicznej.

Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej prenumeraty
elektronicznej magazynu Computerworld!
Innowacyjna i skuteczna analityka biznesowa w czasie rzeczywistym

Innowacyjna i skuteczna analityka biznesowa w czasie rzeczywistym

Efektywna analiza dużych zbiorów danych i wyciąganie z nich skutecznych wniosków biznesowych jest w czasach dynamicznie postępującej cyfryzacji jednocześnie ogromnym wyzwaniem i szansą dla firm z wielu różnych branż. Kluczem do sukcesu są jednak odpowiednie narzędzia – wydajna i...

Usługi chmurowe, in-memory, Hadoop – ewolucja w obszarze analityki danych

Usługi chmurowe, in-memory, Hadoop – ewolucja w obszarze analityki danych

W ankiecie przeprowadzonej w listopadzie 2016 r. udział wzięło 114 dyrektorów i kierowników działów IT. Badanie miało na celu sprawdzenie nastawienia polskich firm i instytucji do wykorzystania wysokowydajnych rozwiązań w obszarze hurtowni danych.

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Bezpieczeństwo chmur publicznych z perspektywy polskich organizacji

Dowiedz się jak przedstawiciele polskich organizacji oceniają bezpieczeństwo danych - czy wyżej cenią chmurę publiczną, czy własne centrum danych. Na to oraz kilkanaście innych pytań znajdziesz odpowiedź w bezpłatnym reporcie opracowanym wspólnie przez redakcję Computerworld oraz IBM...

"Z testów, które przeprowadziliśmy, wynika że nasza infrastruktura jest dwa razy szybsza niż infrastruktura czołowych, światowych dostawców cloud computingu jak Amazon czy Rackspace. Przy wygenerowaniu ponad 14 tys. zapytań WWW nasza infrastruktura obsługiwała je na poziomie 0,07 sekundy sekundę przy zachowaniu średniego czasu obsługi jednego żądania" - mówi Dariusz Nawojczyk, CMO w firmie Oktawave. Scenariusz testowy zakładał działanie tysiąca użytkowników, którzy generują 10 tys. zapytań z wykorzystaniem metody GET. W tym teście Oktawave użył serwer z 16 GB RAM oraz 16 VCPU. Serwerem WWW był Apache bez zainstalowanych dodatków.

Więcej wyników tekstów porównawczych można znaleźć na stronie http://www.oktawave.com/pl/porownanie-uslug.html

Zobacz również:

Przedstawiciele firmy tłumaczą, że nie porównują swojej oferty do rozwiązań proponowanych przez polskie firmy, ponieważ większość z nich nie oferuje klasycznej chmury publicznej, tylko VPS czyli usługi bazujące na wirtualizacji. "Wielu polskich dostawców oferuje już usługi pod szyldem cloud computingu, ale większość z nich sprzedaje prosty hosting współdzielony lub serwery wirtualne, znane jako VPS. Wiele firm zainteresowanych rzeczywistą "chmurą" jest więc zdanych na zagranicznych, głównie amerykańskich, dostawców, którzy jednak podlegają innym regulacjom i nie muszą wskazywać miejsca, gdzie dane klientów są fizycznie gromadzone. Ze względu na odmienność unijnego prawa często rodzi to ograniczenia przy wykorzystywaniu rozwiązań chmurowych" - mówi Maciej Kuźniar, dyrektor zarządzający Oktawave.

Swoją ofertę Oktawave kieruje zarówno do klientów indywidualnych, startupów, małych i średnich firm, dużych przedsiębiorstw oraz korporacji. Już podczas testów kilkanaście procent firm stanowiły firmy zatrudniające ponad 500 osób. Firma chce też pozyskać klientów z administracji publicznej i służby zdrowia. "Często mówi się, że chmura publiczna nie nadaje się dla administracji czy służby zdrowia. To nieprawda. Dokładnie przeanalizowaliśmy ustawy i to jest możliwe. Oczywiście istnieją pewne zasady, których trzeba przestrzegać w takich przypadkach. Na przykład usługodawca musi wskazać gdzie gromadzone są dane. W przypadku naszej chmury możemy dokładnie wskazać klientowi palcem, gdzie są przechowywane jego dane. I są to nasze serwery zlokalizowane w Polsce" - mówi Dariusz Nawojczyk, CMO w Oktawave.

Oktawave posiada obecnie jedno data center zlokalizowane w Warszawie. W III lub IV kwartale roku firma planuje otwarcie kolejnego data center, być może za granicą. Wiąże się to z planami ekspansji Oktawave za granicę. Firma chce wyjść ze swoją ofertą początkowo do Niemiec, Czech, Francji i Hiszpanii. "Już na etapie 6-mięsięcznych tekstów naszej chmury zgłosiło się do nas wiele firm z zagranicy. Mimo, że nie reklamowaliśmy tam naszej oferty. Nie boimy się więc myśleć o ekspansji zagranicznej" - mówi Maciej Kuźniar, prezes Oktawave.

Dołącz do dyskusji
Bądź pierwszy i zostaw komentarz.