Nowości Rynkowe

Dyski twarde wypełnione helem

Firma Western Digital ogłosiła wydanie nowej linii dysków twardych, w których przestrzeń wokół wirujących talerzy zostanie wypełniona helem. Gaz ten ma znacznie mniejszą gęstość od powietrza, według producenta zmniejszy to tarcie między ruchomymi elementami urządzenia. Wymaga on dokładnego uszczelnienia, ale równocześnie uniezależni pracę dysku od zanieczyszczeń otaczającego go powietrza i umożliwi działanie w trudniejszych warunkach klimatycznych.

Wprowadzenie helu przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii o 23%, obniży temperaturę pracy o 4 do 5 stopni Celsjusza w przypadku napędów 7200 obr./min, pozwoli na zmniejszenie rozmiarów i wagi o około 30% i umożliwi dalsze zwiększenie pojemności dysków o 40%.

Omawiane dyski zostały opracowane przez Hitachi Global Storage Technologies (HGST, obecnie związana finansowo z Western Digital) i w wersji 3,5 cala będą dostępne jeszcze w tym roku. WD nie podaje pojemności nowych napędów, ale na podstawie prognoz rozwoju podawanych przez tego producenta wiadomo, że mogą one osiągnąć nawet 5,6 TB. Według producenta, planowana sprzedaż w roku 2016 powinna osiągnąć 100 mln sztuk. Technologia będzie szczególnie przydatna w przypadku dysków klasy Enterprise.

Szybsze dyski SSD do stacji roboczych

Najnowsze dyski firmy SanDisk przeznaczone do typowych stacji roboczych oraz serwerów klasy entry level znajdą się w sprzedaży już w przyszłym tygodniu. Cała seria dysków UltraPlus ma za zadanie podwyższyć wydajność komputerów, zastępując mechaniczne dyski twarde. Dyski serii X110 są wykonane w technologii 19 nm. Dostępny rozmiar to 2,5 cala, a dostępne pojemności to 64 GB, 128 GB i 256 GB. Producent deklaruje prędkość odczytu na poziomie 530 MB/s oraz osiągi przy zapisie sekwencyjnym od 155 MB/s do 445 MB/s, zależnie od modelu. Poprzednie modele U100 wykonane w technologii 24 nm oferowały prędkość odczytu 450 MB/s, a zapisu do 350 MB/s.

Nadchodzi interfejs SATA Express 8 i 16 Gbit/s

Organizacja zajmująca się rozwojem interfejsów komunikacji Serial ATA International Organization ogłosiła rozpoczęcie procesu ratyfikacji standardu SATA Express, który wprowadzi obsługę zasobów storage za pomocą magistrali PCI Express (PCIe). Obecnie członkowie organizacji SATA-IO rozpoczęli przeglądanie propozycji i niedługo można się spodziewać publicznej oceny przyszłego standardu.

Specyfikacja SATA Express zdefiniuje nowe standardy połączeń między płytą główną a urządzeniami - złącza będą zgodne zarówno z obecnymi dyskami i kontrolerami SATA, jak i z nowymi urządzeniami, które pojawią się na rynku jeszcze w tym roku. Opracowany standard będzie zawierać także interfejs hosta SATA Express, który umożliwi dołączenie dysku twardego do istniejącej magistrali PCI Express, korzystającej z protokołu i sygnalizacji PCIe. Jak mówi Paul Wassenberg z SATA-IO, opracowane złącza oraz kontroler hosta będą zgodne wstecz, ale dodatkowo umożliwią współpracę systemów storage wykorzystujących zarówno SATA, jak i PCIe.

Interfejs PCIe umożliwia transfer z prędkością do 1 GB/s na ścieżkę, podczas gdy obecnie SATA oferuje transfer z prędkością do 0,6 GB/s. Docelową prędkością SATA Express będzie 8 Gbit/s i 16 Gbit/s, standard będzie korzystać ze złącza SFF-8639. Nowa magistrala będzie szczególnie użyteczna przy dołączaniu ultraszybkich dysków półprzewodnikowych, których prędkość zbliża się do ograniczeń istniejących interfejsów SATA.

Nowy procesor Intel Atom S1200

Intel wprowadził na rynek najnowszy dwurdzeniowy procesor Atom S1200, opracowany specjalnie pod kątem mikroserwerów. Charakteryzuje się on bardzo niskim poborem energii - zaledwie 6W - a jego wydajność jest wystarczająca do masowej obsługi zadań, które nie wymagają wielkiej mocy obliczeniowej, np. obsługa stron www, polegająca na serwowaniu obrazów. Porównanie wydajności Atoma S1200 do serwerowych procesorów Xeon jest trudne. Typowy serwer webowy zbudowany z Atomów S1200 wymaga od dwóch do trzech razy większej liczby rdzeni niż porównywalna maszyna zbudowana z Xeonów, ale przy tym samym obciążeniu pobierze od niej o połowę mniej energii. Atom S1200 obsłuży do 8 GB pamięci RAM, przy czym według analityków ograniczenie to wynika z obrony rynku procesorów Xeon.

Głównym konkurentem Intela w tej dziedzinie stają się coraz popularniejsze mikroserwery zbudowane na procesorach ARM firmy AMD. Według Shane Rau, analityka IDC, w 2015 r. układy ARM zyskają około 2% udziału rynkowego serwerów bazujących na platformie x86.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200