Serwer jako element systemu

Zintegrowanych platformy dla centrów danych składające się z serwerów, pamięci masowych, urządzeń sieciowych i oprogramowania to koncepcja zmieniająca zasady projektowania i wdrażania systemów IT.

Idea wprowadzenia do sprzedaży systemów integrujących - serwery, urządzenia sieciowe, pamięci masowe i oprogramowanie - to jeden z ważnych kierunków rozwoju systemów przeznaczonych dla dużych centrów danych, ale również produktów adresowanych na rynek mniejszych przedsiębiorstw. Wydaje się, że za kilka lat podstawowym elementem oferty dużych producentów sprzętu będą "centra przetwarzania danych". Technologie związane z serwerami, przełącznikami, pamięciami masowymi, a także oprogramowaniem zarządzającym i aplikacjami będą rozwijane przede wszystkim pod kątem dobrej i wydajnej współpracy z innymi elementami systemu.

Od serwera do centrum danych

Według Gartnera średni wzrost sprzedaży serwerów na rynku światowym wyniósł w I kw. 2012 roku tylko 1,5%. Niewielkie spadki obrotów odnotowali najwięksi producenci HP, IBM i Dell. Natomiast wzrosła sprzedaż serwerów oferowanych przez Fujitsu i Cisco. Warto tu zwrócić uwagę, że Cisco, firma znana przede wszystkim jako producent sprzętu sieciowego, który prawie 4 lata temu podjął kontrowersyjną decyzję o rozpoczęciu produkcji własnych serwerów, odnotował ponad 70% wzrost obrotów. Choć udział Cisco w tym segmencie rynku to wciąż tylko 1,7%. W wypadku tego producenta wzrost ten jest związany ze sprzedażą zintegrowanych systemów UCS (Unified Computing System), których elementem są serwery w zasadzie nie sprzedawane przez Cisco niezależnie. Może to być potwierdzeniem opinii, że systemy zintegrowane to kierunek rozwoju systemów IT dobrze przyjęty przez rynek i potencjalnych użytkowników.

Zobacz również:

  • Powstał serwer chłodzony cieczą do obsługi aplikacji AI

Cisco jest tu tylko przykładem, bo różnego typu systemy zintegrowane mają obecnie w ofercie praktycznie wszyscy znani i liczący się na rynku producenci serwerów i sprzętu dla centrów danych, ale także producenci oprogramowania. Można tu wymienić HP, IBM, Dell, Cisco, Oracle, Fujitsu.

Bezpośrednie porównanie ich ofert jest trudne. Jak zauważają specjaliści, każdy z dostawców buduje swoje rozwiązania przede wszystkim starając się wykorzystać swoją renomę i doświadczenie w niektórych segmentach rynku i uzupełniając brakujące elementy przez przejęcia lub współpracę z innymi firmami.

Wspólnym elementem idei integracji jest opracowanie architektury umożliwiającej efektywne połączenie serwerów, pamięci masowych i urządzeń sieciowych w jeden zoptymalizowany system. W jego skład z reguły wchodzą też narzędzia do zarządzania i jego automatyzacji, a także warstwa oprogramowania wirtualizacyjnego, które obecnie zaczyna być często traktowane jako element infrastruktury sprzętowej.

Pod tym względem, producenci systemów zintegrowanych mają oczywiście swoje preferencje dotyczące wykorzystywanych elementów - serwerów, pamięci, urządzeń sieciowych i platform wirtualizacyjnych. Z punktu widzenia użytkownika nie ma to jednak zasadniczego znaczenia, jeśli okaże się, że w warstwie aplikacyjnej system spełnia jego wymagania, a wydajność i koszty zakupu są możliwe do zaakceptowania.

Największe różnice dotyczą podejścia do oprogramowania aplikacyjnego. Praktycznie żaden z producentów nie ma możliwości zaoferowania wszystkich elementów systemu, sprzętowych i programowych.

W efekcie często powstają dość skomplikowane układy wiążące się z porozumieniami dotyczącymi współpracy między różnymi firmami. Ich efektem jest czasami pojawianie się nowych marek, jak np. VCE (VMware, Cisco, EMC).

Grzegorz Dobrowolski, dyrektor sprzedaży rozwiązań Data Center & Virtualization

Wirtualizacja systemów i aplikacji, bardzo duży i szybki przyrost ilości danych, mobilność danych i zadań, zmiana modelu konsumpcji usług przez użytkowników są przyczyną transformacji Data Center. Według badania Forrester (DC Infrastructure Management Solutions, kwiecień 2012), średnio 70% środków budżetowych pochłania utrzymanie i zarządzanie istniejącym środowiskiem, podczas gdy jedynie 30% jest kierowane na rozwój nowych usług, które mają budować wartość biznesową i konkurencyjną firmy.

Rachunek ekonomiczny wymusza dalszą transformację i niezależnie od tego, czy nazwiemy ten kierunek automatyzacją,

zmianą w stronę IT jako Usługi czy Chmura, jest to transformacja w stronę poprawy efektywności ekonomicznej centrum danych.

Firma Cisco weszła na rynek serwerów 3,5 roku temu, projektując i budując rozwiązanie z myślą o wirtualizacji oraz poprawie efektywności zarządzania i utrzymania systemu. Dlatego też duży nacisk został postawiony na innowacyjne rozwiązania, jak wbudowane w system centralne zarządzanie systemem wielu serwerów kasetowych i stelażowych, integracja ze światem wirtualnym, efektywna obsługa komunikacji z pamięcią czy też usprawnienie komunikacji I/O w środowiskach fizycznych i wirtualinych.

Najważniejszą jednak zmianą nie są innowacje na poziomie produktu, lecz nowa architektura systemu. Cisco Unified Computing System (UCS) oparty na procesorach Intel Xeon, został zaprojektowany w modelu Fabric Computing (a w zasadzie jest jego protoplastą) co sprawia, że doskonale wpisuje się w model nowoczesnego Fabric-Based Data Center. Bezpieczna i konwergentna infrastruktura sieci LAN i SAN jest magistralą komunikacyjną, a serwer jest zintegrowany z macierzą i zarządzaniem, jako łatwo skalowalny blok dostarczania usług. Dzięki temu możliwe jest łatwe skalowanie, zarządzanie oraz repartycjonowanie zasobów oraz przydzielanie ich do aplikacji i workloadów w sposób zautomatyzowany, niezależnie, czy jest to środowisko fizyczne, czy zwirtualizowane. Cisco wraz z partnerami technologicznymi dostarcza dziś takie rozwiązanie Data Center w formie gotowych produktów (VCE VBLOCK) jak też przetestowanej, zatwierdzonej i wyskalowanej dla konkretnych aplikacji architektury referencyjnej (EMC VSPEC, NetApp FlexPod i Express Pod).

Innowacje produktowe i architektura systemu zostały docenione przez klientów, co potwierdza szybki wzrost udziału UCS w rynku. Wg raportu IDC (Quarterly Server Tracker Q2 2012, sierpień 2012), UCS zdobył 21,9% udziału w rynku systemów blade w USA (2. miejsce) oraz 15,2% na świecie (3. miejsce). W marcu tego roku, w "magicznym kwadracie" dla systemów blade, Gartner umieścił Cisco UCS w kwadracie liderów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200