Sukcesy firm Asseco i Comarch

Przychody Asseco ze sprzedaży własnego oprogramowania wyniosły 866 mln euro, co dało 7 miejsce w rankingu Truffle 100. Na 50 miejscu znalazł się Comarch, z przychodami 139 mln euro.

Truffle 100 to doroczny ranking 100 największych europejskich firm IT, dostarczających oprogramowanie własne i usługi z nim związane. "Nasz siódmy już ranking pokazuje, że producenci oprogramowania mogą rozwijać się bardzo szybko nawet w trudnych ze względu na koniunkturę gospodarczą czasach. Spowodowane jest to m.in. ich znaczącymi nakładami na prace badawczo-rozwojowe i kreowaniem nowych, innowacyjnych miejsc pracy w swoich centrach R&D" - mówi Bernard-Louis Roques, partner i współzałożyciel Truffle Capital, firmy tworzącej raport Truffle 100. "Europejscy producenci oprogramowania zatrudniają dziś ponad 60 tys. programistów i inżynierów, co oznacza 60-proc. wzrost w ciągu ostatnich sześciu lat" - dodaje Bernard-Louis Roques.

Z kolei Máire Geoghegan-Quinn, unijny komisarz ds. badań, innowacji i nauki, podkreśla, że wedługg badań Komisji Europejskiej, średnioroczny wzrost wydatków na badania i rozwój wśród europejskich firm to 4% w latach 2012-2014. Dla producentów oprogramowania jest to 11%. "Komisja Europejska chce wspierać właśnie takie inicjatywy. Dlatego przygotowujemy program Horyzont 2020. Zakłada on, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 na wsparcie projektów badawczo-rozwojowych przeznaczone zostanie 80 mld euro! Beneficjentem tych środków będzie też branża ICT, zwłaszcza firmy prowadzące badania nad nowymi generacjami komputerów, rozwojem internetu nowej generacji, a także mikro- i nanoelektroniką" - deklaruje Máire Geoghegan-Quinn.

Asseco Poland po raz czwarty znalazło się w pierwszej dziesiątce największych europejskich producentów oprogramowania. Tak dobry wynik to m.in. efekt podpisania w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku ponad 1700 nowych kontraktów. "Jeśli chodzi o polski rynek IT, to jest on dojrzały w zakresie rozwiązań dla sektora finansowego. W dalszym ciągu stoją jednak przed nami ogromne perspektywy w informatyzacji sektora przedsiębiorstw i administracji publicznej. Wciąż nie rozpoczęto wielu projektów e-Government. Duże szanse stoją przed administracją samorządową. Fundusze unijne będą sprzyjać rozwojowi systemów IT dedykowanych temu szczeblowi administracji. Sektor przedsiębiorstw stawia przed firmami informatycznymi wyzwania związane zarówno z rozwiązaniami w zakresie informacji zarządczej, jak i systemami wspomagającymi obsługę klienta" - mówi Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland. Odblokowane ostatnio fundusze unijne na same projekty e-Government to aż 3,3 mld zł do wydania w ciągu najbliższych 2-3 lat.

Firmy programistyczne zarobiły razem 52,9 mld euro

Ranking Truffle 100 przygotowany jest pod auspicjami Komisji Europejskiej. W tegorocznym zestawieniu dominują spółki z Wielkiej Brytanii (22), Francji (17) i Niemiec (15). W setce największych europejskich firm programistycznych znajdują się jedynie dwie firmy z Polski. Z naszego regionu w rankingu znalazły się jeszcze tylko dwie firmy czeskie (AVG Technologies - 38. miejsce oraz Avast Software - 89.) i jedna słowacka (Eset - 44. miejsce).

Ujęte w zestawieniu firmy wygenerowały łącznie w roku 2011 przychody ze sprzedaży oprogramowania w wysokości 52,9 mld euro. To o 22 mld euro więcej niż w roku 2010. Aż 76% tej kwoty wypracowały firmy zajmujące 25 pierwszych miejsc. Na projekty badawczo-rozwojowe wszystkie firmy z rankingu wydały prawie 5,7 mld euro.

Raport Truffle 100 obejmuje 25 państw Unii Europejskiej oraz Szwajcarię i Norwegię. Autorem raportu jest Truffle Capital, a powstaje on przy współudziale IDC oraz CXP Group.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200