IFS stawia na mobilność i analitykę

Kolejne oprogramowania IFS producenta będą lepiej dostosowane do potrzeb nowoczesnego przemysłu. Zapowiedzią zmian w ofercie jest 8. wersja systemu IFS Applications.

Dan Matthews, wiceprezes IFS ds. technologii

Będziemy zachęcać niezależne firmy do pracy nad rozwojem aplikacji pozwalających wykorzystać specyficzne mechanizmy systemu ERP z poziomu urządzeń mobilnych. Nowy program partnerski zostanie uruchomiony w połowie listopada 2012 r.

IFS zapowiada rozwój oferty pod kątem wykorzystania nowych technologii w kontekście potrzeb biznesowych typowych dla branży wytwórczej. Zwiastunem zmian jest premiera oprogramowania IFS Applications 8. Pakiet wyposażono w nowy interfejs graficzny zaprojektowany pod kątem obsługi z poziomu urządzeń mobilnych.

ERP dla mobilnych użytkowników

IFS kładzie nacisk na wykorzystanie funkcjonalności systemu IFS Applications 8 na tabletach i mobilne narzędzia wspierające prowadzenie działalności. Teraz z serwisów Google Play i Apple AppStore można pobrać siedem aplikacji mobilnych IFS. Mają one ułatwić czynności służbowe wykonywane poza biurem. Odrębna aplikacja ma wspierać działalność operacyjną firm z sektora lotnictwa i obronności. Od kwietnia 2012 r. dostępna jest aplikacja informująca użytkowników systemu o zdarzeniach wymagających ich reakcji.

"Będziemy zachęcać niezależne firmy do pracy nad rozwojem aplikacji pozwalających wykorzystać specyficzne mechanizmy systemu ERP z poziomu urządzeń mobilnych. Nowy program partnerski zostanie uruchomiony w połowie listopada 2012 r." - mówi Dan Matthews, wiceprezes IFS ds. technologii. Rozwiązania będą obsługiwane za pomocą interfejsu dotykowego i działać na tej samej infrastrukturze co przeznaczone dla urządzeń mobilnych aplikacje IFS. Użytkownicy oprogramowania IFS Touch Apps będą mogli korzystać z dodatkowych narzędzi bez konieczności dokonywania zmian w konfiguracji systemu bądź architekturze IT.

"Nie narzucamy partnerom ograniczeń. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzone przez nich aplikacje były konkurencyjne wobec rozwiązań opracowanych przez IFS. Jednak o ile my będziemy koncentrować się na rozwoju aplikacji skierowanych do szerokiego grona odbiorców, nasi partnerzy wyspecjalizują się w narzędziach wymagających sprecyzowanej wiedzy biznesowej i rynkowej" - mówi Dan Matthews. Tego typu aplikacje będą rozszerzeniem funkcjonalności systemu IFS Applications.

700 nowych funkcji w ósemce

W IFS Applications 8 wprowadzono ponad 700 zmian funkcjonalnych. Nacisk położono na rozwiązania wspierające zarządzanie majątkiem trwałym, produkcję, logistykę, zarządzanie łańcuchem dostaw. Oprogramowanie ma lepiej wspierać działalność opartą na reżimie projektowym, wymagającą znacznych nakładów finansowych, prowadzoną na skalę międzynarodową. IFS Applications 8 wyposażono w nowe narzędzia wspierające gospodarkę magazynową oraz procesy z obszaru finansów i zarządzania zasobami ludzkimi.

Nowością jest większa integracja funkcji ERP z analityką biznesową oraz mechanizmy pozwalające na dynamiczne planowanie i tworzenie harmonogramów zadań pracowników terenowych. IFS Applications 8 ma być bazą do rozwoju oferty IFS w kolejnych latach. "System będzie rozwijany na bazie nowoczesnych technologii i metodyk programowania, co ma przekładać się na większą elastyczność oprogramowania. Inspirację dla nowych rozwiązań zawdzięczamy klientom. Nowa wersja to zaawansowana platforma dla przyszłych rozwiązań" - podkreśla Alastair Sorbie, dyrektor generalny IFS. Realizowane w ramach programu pilotażowego wdrożenia IFS Applications 8 rozpoczęto ponad rok temu. Obecnie z oprogramowania korzysta pierwszych pięciu klientów IFS. Plany IFS zakładają, że najwcześniej pod koniec 2014 r. na rynek trafi kolejna, 9. wersja IFS Applications.

Dalsze plany rozwoju

Alastair Sorbie, dyrektor generalny IFS

Nasz system będzie rozwijany na bazie nowoczesnych technologii i metodyk programowania, co ma przekładać się na większą elastyczność oprogramowania. Inspirację dla nowych rozwiązań zawdzięczamy klientom.

Przedstawiciele producenta nie ujawniają informacji na temat dalszych zmian funkcjonalnych. Wiele mówić mogą jednak ich opinie na temat kierunków rozwoju systemów wspierających biznes. "Dziś klienci nie potrzebują standardowych rozwiązań, lecz wspierających specyficzne procesy z konkretnej firmy. Wymaga to bliskich relacji z klientami, nieustannego dialogu i poznania ich biznesu" - uważa Dan Matthews. Rosnąć będzie znaczenie integracji systemów ERP z narzędziami wykorzystywanymi w codziennej pracy. Kluczowa ma być integracja mechanizmów analityki biznesowej bezpośrednio w ramach systemu ERP. "Rozwiązania BI będą wykorzystywane jako wsparcie dla wielu decyzji podejmowanych każdego dnia na wszystkich poziomach organizacji. Pozwolą wykorzystać zgromadzone w systemie informacje w kontekście dużo szerszym niż planowanie strategiczne" - twierdzi Dan Matthews. Szersze wykorzystanie funkcji analitycznych ma przekładać się na umocnienie roli systemów klasy ERP jako podstawowych narzędzi wspierających procesy biznesowe i gromadzących informacje na temat wszelkich aspektów działania.

"W ostatnich latach zmieniła się skala wykorzystania systemów ERP. Dawniej były to narzędzia skierowane głównie do specjalistów, i to wokół ich potrzeb koncentrował się rozwój systemów ERP. Klienci coraz częściej pytają o narzędzia wspierające wszystkich pracowników, zarówno tych, którzy potrzebują nieprzerwanego, mobilnego dostępu do informacji, jak i tych, którzy z systemu będą korzystać raczej okazjonalnie" - mówi Dan Matthews. Rosnąć będzie rola systemów klasy ERP jako narzędzi wspierających działania operacyjne. To przełoży się na większą liczbę użytkowników oraz zmiany w obszarze użyteczności i interfejsu oprogramowania biznesowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200