Boni: Polska ma być rozwinięta cyfrowo jak Estonia czy Finlandia

"Chcę, by Polska aspirowała swoimi pomysłami do krajów tak rozwiniętych cyfrowo jak Estonia, Finlandia, Szwecja i Wielka Brytania" - powiedział minister Michał Boni na konferencji prasowej podsumowującej rok rządu. Zapowiedział akcję promującą zaufany profil na ePUAP, wprowadzenie karty ubezpieczenia zdrowotnego i pełne wdrożenie numeru alarmowego 112.

W czasie konferencji Minister Administracji i Cyfryzacji powiedział, że potrzebujemy podpisu kwalifikowanego, czyli zaufanego profilu ePUAP. Na wiosnę zapowiedział akcję promowania go. By maturzyści opuszczający szkołę zakładali nie tylko konta w banku ale i profil i składali "papiery" na uczelnie za pośrednictwem ePUAPu, elektronicznie. "To niby małe kroki, ale w ten sposób, przekonując obywateli, zrobimy "wielki skok". Chcę, by Polska aspirowała swoimi pomysłami do krajów tak rozwiniętych cyfrowo jak Estonia, Finlandia, Szwecja i Wielka Brytania. Warto sobie wyznaczać takie cele" - podkreślił Boni. I przedstawił zamierzenia MAC.

Do 2014 r. minister Boni chce wprowadzić kartę ubezpieczenia zdrowotnego i w pełni wdrożyć numer 112, umożliwiający wzywanie pomocy. Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ) wraz z kartą specjalisty medycznego ma umożliwić dostęp poprzez specjalny terminal do danych o leczeniu pacjenta. Szef MAC przypomniał, że od 1 stycznia 2013 r. za pomocą PESEL przychodnie i szpitale będą mogły weryfikować, czy pacjent jest ubezpieczony. Testy systemu ruszyły 15 października. Dzięki temu "lekarz nie będzie się zajmował potwierdzaniem tego, czy pacjent ma uprawnienie, tylko będzie się zajmował leczeniem" - podkreślił Boni.Minister zapowiedział też, że od 1 stycznia 2014 r. w pełni będzie działał numer 112, umożliwiający wyzwanie pomocy.

"Myślimy o tym, jak różne rodzaje władzy publicznej mogą informować ludzi o różnego rodzaju zagrożeniach: pożar, powódź, wścieklizna w lesie, czy dziecko, które zginęło w galerii handlowej" - powiedział Boni. Szef MAC przedstawił też na czwartkowej konferencji swoją koncepcję Państwa Optimum, czyli takiego, które "ma dostosować się do obywatela, a nie obywatel do państwa"."Chcę powołać Zespół ds. Uproszczenia Procedur Administracyjnych z udziałem Rządowego Centrum Legislacji, Ministerstwa Sprawiedliwości, Pracy i Polityki Społecznej, Zdrowia, Finansów, wszystkich resortów, gdzie usługi administracyjne są istotne i można by myśleć o uproszczeniu ich procedur" - mówił Boni. Minister Boni poinformował również, że z szefem Służby Cywilnej rozmawiał o utworzeniu Centrum Tworzenia Standardów Jakości Usług. Kolejne inicjatywy szefa MAC na rzecz lepiej funkcjonującego państwa to zespół rzeczników i Forum Partnerów Sieci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200