Oracle ma oddać Google milion dolarów kosztów sądowych

Amerykański sąd zdecydował, że koncern Oracle musi zwrócić firmie Google kwotę rzędu miliona dolarów. Ma to być zwrot części kosztów sądowego sporu obu firm o implementację języka Java dla środowiska Android.

W maju sąd pierwszej instancji zdecydował, że system operacyjny Google Android nie narusza praw Oracle. Zgodnie z niedawną decyzją sądu Oracle ma partycypować w kosztach procesowych wynikających m.in. z wynagrodzeniem biegłych i świadków sądowych. Prawnicy Google wnioskowali o kwotę rzędu 4 mln dolarów. Miałby to być zwrot kosztów związanych m.in. z gromadzeniem i analizą elektronicznego materiału dowodowego. Dodatkowe roszczenia zostały odrzucone.

Spór Oracle i Google rozgorzał dwa lata temu. Zdaniem przedstawicieli Oracle wirtualna maszyna Dalvik naruszała rozwiązania techniczne chronione siedmioma patentami. Początkowo prawnicy Oracle domagali się odszkodowania w wysokości nawet 6 mld USD. Mówiło się również, że w razie wygranej Oracle będzie mógł żądać od producentów telefonów opartych na systemie Android opłat licencyjnych na poziomie 20 USD za każde sprzedane urządzenie. Prowadzący sprawę sędzia uznał jednak, że jest to kwota zawyżona, zaś wartością wyjściową do ustalania ewentualnego odszkodowania powinna być kwota 100 mln USD. Ostatecznie roszczenia Oracle zostały ostatecznie odrzucone. Sąd orzekł, że komponenty Androida nie naruszają praw, które amerykański gigant nabył wraz z przejęciem firmy Sun Microsystems. Wcześniej sugerowano, że w kodzie źródłowym mobilnego środowiska operacyjnego Google znalazły się elementy kodu wprost zaczerpnięte z chronionej patentami implementacji języka Java. Sąd uznał jednak, że zgromadzony materiał dowodowy nie potwierdza zasadności tych zarzutów.

Zobacz również:

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200