HP tłumaczy się z rekordowego odpisu i straty na koniec trzeciego kwartału finansowego

Zamknięty z końcem lipca trzeci kwartał 2012 roku obrachunkowego koncern HP zaksięgował stratą na poziomie 8,9 mld USD. Większość, bo ok. 8 mld USD to wartość odpisu z tytułu utraty wartości firmy w segmencie usług biznesowych. Dodatkowo koncern zanotował spadek sprzedaży we wszystkich obszarach działalności, prócz segmentu rozwiązań aplikacyjnych.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na trzeci kwartał trwającego roku finansowego HP zaksięgowano jednorazowy odpis aktualizacyjny z tytułu utraty wartości firmy w segmencie usług biznesowych. Sięgające 7,9 mld USD koszty mają zrównoważyć straty związane m.in. ze zmniejszeniem potencjału rynkowego w tym segmencie. Wyższe od spodziewanych były również przypadające na trzeci kwartał koszty prowadzonej restrukturyzacji oraz programu dobrowolnych odejść. Tylko od maja do lipca br. z firmy odeszło 4 tys. osób. Według danych za 2011 roku koncern HP zatrudniał w skali świata niemal 350 tys. osób. Mniejsze od prognoz były zaś kwartalne wpływy HP. Obroty HP za trzeci kwartał bieżącego roku obrachunkowego były o 5 proc. niższe niż w analogicznym okresie minionego roku. W okresie od maja do lipca br. HP zanotował wpływy na poziomie 29,7 mld USD. Gdyby nie jednorazowe odpisy związane ze spadkiem wartości firmy oraz koszty prowadzonych zwolnień koncern zamknąłby kwartał z zyskiem na poziomie niecałych 2 mld USD. Byłby to jednak wynik o 9 proc. niższy niż rok temu. Przychody HP były mniejsze od tych za trzeci kwartał zeszłego roku finansowego niemal we wszystkich obszarach działalności.

Za sprawą spadku sprzedaży komputerów osobistych w segmencie konsumenckim (o 12 proc.) i korporacyjnym (o 9 proc.) o jedną dziesiątą spadły obroty działu Personal Systems Group. O 3 proc. mniejsze niż przed rokiem były także wpływy z działalności HP w obszarze przetwarzania obrazu i druku. Co ciekawe dział ten zanotował 3 proc. wzrost sprzedaży wśród klientów biznesowych. O 13 proc. spadła jednak sprzedaż na rynku konsumenckim. Ma to być przede wszystkim pochodna obecnych trendów rynkowych. W skali roku o 3 proc. spadły też przychody z działalności usługowej HP. Kwartalne wpływy z tego tytułu wyniosły 8,75 mld USD.

Zobacz również:

  • HP – oferta wsparcia środowiska pracy w jednym miejscu
  • Przyjdzie AI i poprawi pracę
  • HP EliteBook 800 – twoje wsparcie w hybrydowym modelu pracy

Koncern HP zanotował również spadek sprzedaży w segmencie rozwiązań serwerowych i infrastrukturalnych. Przychody ze sprzedaży serwerów, rozwiązań sieciowych oraz pamięci masowych HP były w trzecim kwartale obecnego roku finansowego o 4 proc. niższe niż przed rokiem. Ogólne obroty HP w tym segmencie wyniosły 5,1 mld USD. Co ciekawe aż o 16 proc. mniejsze niż rok temu były wpływy ze sprzedaży rozwiązań linii Business Critical Systems, która obejmuje m.in. serwery bazujące na architekturze Itanium. Zdaniem przedstawicieli HP spadek sprzedaży takich maszyn ma związek z ubiegłoroczną decyzją firmy Oracle, która zapowiadała, że nie będzie dalej rozwijać własnego oprogramowania pod kątem układów Itanium. Oprogramowanie Oracle jest wykorzystane na ośmiu z dziesięciu serwerów HP opartych na tej architekturze. Warto dodać, że na początku sierpnia br. amerykański sąd zobowiązał firmę Oracle do dalszego rozwoju oprogramowania dla architektury Itanium - przynajmniej do czasu, kiedy HP wycofa takie maszyny ze sprzedaży. Wyrok jest efektem trwającego niemal rok sporu sądowego obu firm.

Jedynym obszarem działalności, w którym koncern poprawił swoje wyniki jest sprzedaż oprogramowania. Przychody HP w tym segmencie wzrosły w skali roku o 18 proc. i sięgnęły 973 mln USD. O 2 proc. wzrosła sprzedaż nowych licencji. Wyższe były też wpływy ze sprzedaży usług wdrożeniowych i wsparcia. Wzrosty są związane m.in. z przejęciem wyspecjalizowanych w rozwiązaniach analitycznych oraz systemach workflow firm Autonomy oraz Vertica.

Przedstawiciele koncernu podkreślają, że jest to początek szeroko zakrojonej restrukturyzacji firmy. Zmiany mają w dużej mierze dotyczyć działalności HP w segmencie usług biznesowych. Połączony zostanie też dział komputerów osobistych i drukarek. Niezależnie od tego władze HP duże nadzieje wiążą również z rozwojem oferty komputerów osobistych, tabletów, a także oprogramowania i urządzeń wydruku. Meg Whitman, dyrektor generalna HP zdementowała również pogłoski dotyczące rzekomych planów dotyczących wydzielenia i sprzedaży jednej z ważniejszych linii biznesowych koncernu. W tym kontekście wymieniano m.in. dział komputerów osobistych HP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200