Województwo śląskie w poszukiwaniu innowacji - rusza Śląski Klaster IT

Celem klastra jest budowa sieci partnerów reprezentujących środowiska przedsiębiorców, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych.

Jak piszą pomysłodawcy przedsięwzięcia, innowacyjność ma przejawiać się przede wszystkim w obrębie kreowania nowych produktów, ale również podejścia do wybranych procesów biznesowych. Wśród tych pierwszych pojawiają się zjawiska regionalnego cloud computingu czy rozwiązania wspomagające funkcjonowanie rozwiązań informatycznych klasy ERP. Twórcy klastra chcą również osiągać większą zdolność do generowania innowacyjnych metod zarządczych czy wymiany informacji w ramach systemów informatycznych.

Śląski Klaster IT, który tworzy obecnie ponad 20 podmiotów, powstał z firmy BPSC SA. W przedsięwzięcie włączyły się m.in.: Consorg SA, specjalizująca się w nowatorskich rozwiązaniach z obszaru budżetowania i controllingu, a także Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski oraz Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa.

Współdziałanie różnych firm informatycznych tworzących Śląski Klaster IT pozwala liczyć na dodatkowe korzyści w postaci kreowania nowych form współpracy, budowania wspólnej oferty komplementarnych rozwiązań czy zaangażowanie w badania naukowe oraz analizy rynkowe. W trudnym okresie spowolnienia gospodarczego taka formuła kooperacji może być również szansą na obniżanie kosztów poprzez unikanie dublujących się działań - głosi oficjalny komunikat.

Andrzej Morawski, Koordynator Śląskiego Klastra IT dodaje: "Konglomerat świata wiedzy, biznesu i podmiotów przestrzeni publicznej skupionych w strukturze klastra pozwala na realizację złożonych projektów badawczych. W przypadku takich działań planujemy skupiać się na wykorzystaniu technik informatycznych w zarządzaniu publicznym, analityce biznesowej, mediach społecznościowych czy web’owych koncepcjach semantycznych".

Z kolei prof. dr hab. Jerzy Gołuchowski, Dziekan Wydziału Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, kierownik Katedry Inżynierii Wiedzy podkreśla, że zaangażowanie środowisk akademickich w takie projekty jak Śląski Klaster IT umożliwia przede wszystkim doskonalenia programów dydaktycznych, aby lepiej przygotowywać młodzież do funkcjonowania w świecie nowoczesnych przedsiębiorstw. "Jest to jednocześnie okazja do transferu naszej wiedzy tworzonej w trakcie prac badawczych do firm informatycznych. Taka współpraca zapewnia umiejętne połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej, jaka jest niezbędna w procesie dynamicznego rozwoju narzędzi informatycznych i ich zastosowań" - podsumowuje Jerzy Gołuchowski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200