Brytyjska firma straciła 800 milionów funtów w wyniku ataku informatycznego

Ile można stracić w wyniku ataku informatycznego? Okazuje się, że bardzo dużo. Z informacji ujawnionych przez brytyjski kontrwywiad wynika, że wskutek poważnego naruszenia bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej i kradzieży własności intelektualnej oraz informacji dotyczących planów biznesowych jedna z największych spółek notowanych na londyńskiej giełdzie straciła przynajmniej 800 mln funtów.

Chociaż nie podano jaka konkretnie firma padła ofiarą ataku informatycznego, to wiadomo, że jest to jedna z największych spółek notowanych na londyńskiej giełdzie. Straty są szacowane na 800 mln funtów, co stanowi równowartość ok. 4,25 mld zł. Tak wysoka strata to wynik m.in. kradzieży efektów prowadzonych prac badawczo-rozwojowych i szczegółów dotyczących strategicznych planów firmy. Dodatkowo przedstawiciele firmy, która padła ofiarą ataku informatycznego uważają, że skradzione informacje zostały ujawnione konkurencji, co z kolei przyczyniło się do znacznego osłabienia pozycji negocjacyjnej spółki i utraconych szans sprzedażowych. Informację na temat skali ataku ujawnili przedstawiciele brytyjskiej Służby Bezpieczeństwa - MI5. Przedstawiciele brytyjskiego kontrwywiadu nie wykluczają, że informacje zdobyte w wyniku ataku przyczynią się również do strat partnerów handlowych firmy. W ostatecznym rozrachunku koszty naruszenia informacji biznesowych w brytyjskiej spółce mogą być więc wyższe.

Co ciekawe z analiz przeprowadzonych przez firmę BAE Systems Detica wynika, że ataków informatycznych służących szpiegostwu przemysłowemu obawia się 43 proc. menedżerów odpowiedzialnych za IT w brytyjskich firmach osiągających przychody na poziomie co najmniej 350 mln funtów rocznie. Więcej, bo ok. 56 proc. CIO obawia się przede wszystkim ataków prowadzonych przez zagraniczne służby informatyczne. Aż 91 proc. badanych spodziewa się, że w kolejnych latach liczba ataków informatycznych wymierzonych w biznes będzie rosła. Zdaniem większości straty ponoszone w wyniku wrogich działań informatycznych będą wynosić średnio 50 mln funtów. Jednocześnie aż 89 proc. respondentów twierdzi, że ich firmy są dobrze zabezpieczone przed tego typu zagrożeniami.

Zobacz również:

  • IBM Security QRadar SIEM pomoże zarządzić globalną strukturą odpowiedzialną za bezpieczeństwo

Problemom wynikającym z rosnącego zagrożenia cyberprzestępczością, ochronie infrastruktury krytycznej przed atakiem informatycznym i wielu innych kwestiach związanych z bezpieczeństwem informacji poświęcona będzie organizowana przez Computerworld wrześniowa IX Konferencja "Wolność i Bezpieczeństwo". Równolegle z programem konferencji prowadzone będą pierwsze w Polsce ćwiczenia z ochrony cyberprzestrzeni. Serdecznie zapraszamy!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200