Darmowy (prawie) klaster wirtualizacyjny

Czy da się wdrożyć środowisko wirtualne minimalizując koszty samego oprogramowania do wirtualizacji? Pójdźmy nawet dalej. Czy można zbudować klaster wirtualizacyjny z funkcjami failover, nie ponosząc zbyt wielkich kosztów na systemy hostów? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania na przykładzie Hyper-V 2008 Server R2.

Wirtualizacja jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się technologii IT. Głównie dzięki temu, że pozwala na optymalizację i racjonalizację wykorzystania zasobów serwerowych w przedsiębiorstwie. Korzyści wynikające z zastosowania środowiska wirtualnego to przede wszystkim redukcja kosztów przeznaczonych na infrastrukturę, zwiększenie elastyczności oraz niezawodności świadczonych usług.

Na rynku jest kilku dostawców tego typu rozwiązań. Najbardziej popularne to produkty spod znaku VMware oraz Microsoft. Choć od kilku lat to VMware wiedzie prym wśród dostawców produktów do wirtualizacji, to ciągły rozwój Hyper-V sprawia, że warto zwrócić uwagę również na to rozwiązanie. Tym bardziej, że Hyper-V Server 2008 R2 za darmo oferuje usługi, za które w przypadku produktów VMware trzeba płacić.

Microsoft Hyper-V Server 2008 R2 to narzędzie, które weszło na rynek produktów do wirtualizacji później od swojego głównego konkurenta, a mimo tego posiada dość rozbudowane możliwości. Platforma jest oparta na Windows Server 2008 R2 Core, ale jedyną funkcją, jaką może pełnić, to hostowanie maszyn wirtualnych. Jest to całkowicie darmowa edycja Hyper-V w odróżnieniu od pełnych systemów z rodziny Windows Server 2008, w przypadku których musimy zapłacić za sam system oraz licencje dostępowe. Oczywiście płatne produkty oferują nam więcej możliwości niż wersja core, niemniej jednak z powodzeniem możemy wdrożyć na niej bezpieczne środowisko wirtualne z funkcjami zapewniającymi pewien stopień niezawodności.

Wymagania i możliwości

Planując wdrożenie Hyper-V Server 2008 R2 musimy jedynie wziąć pod uwagę inwestycję w sprzęt lub ewentualnie wykorzystać już posiadany. Tworząc klaster niezawodnościowy należy również zapewnić wspólną przestrzeń dyskową, która będzie dostępna dla każdego węzła. Możemy wykorzystać do tego macierz iSCSI lub Fibre Channel. Oczywiście dobrze by było, gdyby maszyny w klastrze posiadały podobną konfigurację sprzętową, a najlepiej identyczną.

Darmowy (prawie) klaster wirtualizacyjny

Konsola zarządzania maszynami w klastrze

Hyper-V Server możemy zainstalować jedynie na platformie z procesorem 64-bitowym, która sprzętowo obsługuje wirtualizację oraz zapobieganie wykonywaniu danych (Data Execution Prevention - DEP).

Minimalna pamięć RAM to 1 GB, jednak taka ilość nie pozwoli nam na zbyt wiele. Maksymalnie możemy użyć 1 TB dla hosta (64 GB dla maszyny wirtualnej). Jeśli chodzi o procesory, to Hyper-V Server 2008 R2 może obsłużyć 64 logiczne procesory (nie ma limitu jeśli chodzi o liczbę rdzeni na procesor). Nie ma konkretnego wymogu, co do liczby interfejsów sieciowych, ale należy przyjąć, że będziemy mieli co najmniej dwa, chcąc oddzielić ruch między węzłami w klastrze, od generowanego przez maszyny wirtualne. Przy wykorzystaniu iSCSI do podłączenia przestrzeni dyskowej musimy mieć dodatkowo przynajmniej jeden interfejs przeznaczony tylko do tej roli. Hyper-V Server 2008 R2 do instalacji wymaga przynajmniej 8GB wolnej przestrzeni dyskowej (zalecane przynajmniej 20GB), ale można użyć również napędu USB do uruchamiania systemu Hosta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200