Smartfony w bliskim kontakcie

Wśród rozwiązań mających znaczny potencjał rozwoju smartfonów znajdują się technologie komunikacji bezpośredniej krótkiego zasięgu, takie, jak: NFC, Wi-Fi Direct czy popularny Bluetooth. Możliwości ich wykorzystania jest wiele, od tworzenia sieci ad hoc, dzięki którym użytkownicy mogliby szybko i wydajnie wymieniać między sobą informacje, po dokonywanie płatności zbliżeniowych. Coraz większa grupa producentów smartfonów wyposaża swoje urządzenia w rozwiązania pozwalające korzystać z usług krótkodystansowej komunikacji bezpośredniej.

Pojawienie się nowych opcji komunikacyjnych w smartfonach lub mobilnych systemach operacyjnych zawsze wzbudza zainteresowanie wśród entuzjastów technologii. Nie inaczej było z zapowiedzią Google o wbudowaniu w platformę Android 4 ("Ice Cream Sandwich") obsługi Near Field Communication, a na tegorocznych targach Mobile World Congress sporym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja Qype 4.0, jednej z ciekawszych aplikacji pozwalających wykorzystać NFC do współdzielenia danych między urządzeniami. Dzięki niej użytkownicy posiadający telefony z NFC, oparte na platformie Android 4.0, mogą dzielić się krótkimi informacjami (np. miejsce, data spotkania, zapiski w kalendarzu) poprzez zbliżenie swoich telefonów do siebie. Jest to nowe podejście do możliwości NFC, która kojarzona jest zwykle z realizowaniem płatności zbliżeniowych. Pod koniec ub. r. także Microsoft zapowiedział, że w 2012 r. wprowadzi obsługę NFC do najnowszej wersji systemu operacyjnego Windows Phone.

Widoczny postęp w rozwoju technologii komunikacji bezpośredniej krótkiego zasięgu nie jest związany wyłącznie z NFC. Producenci coraz chętniej wyposażają nowe modele smartfonów w moduły Bluetooth 4. Czwarta wersja znanego sposobu wymiany danych między urządzeniami ma wielkie szanse na osiągnięcie sukcesu, ponieważ oprócz wysokich przepustowości oferuje minimalne zużycie energii. To zaś otwiera pole do popisu zarówno dla dostawców rozwiązań sprzętowych, jak i producentów aplikacji.

Kolejne nadzieje wiązane są z technologią Wi-Fi Direct, pozwalającą łączyć wiele urządzeń wyposażonych w interfejs IEEE 802.11 a/b/g/n bez konieczności korzystania z punktów dostępowych lub routerów. Cecha ta, typowa dla NFC i Bluetooth, nie była dotychczas dostępna w sieciach bezprzewodowych. Wi-Fi Direct zachowuje przy tym wszystkie zalety sieci WLAN (wysokie przepustowości, duży zasięg, bezpieczeństwo danych).

NFC na fali

Near Field Communication (komunikacja bliskiego zasięgu) to technologia zaprojektowana z myślą o poszerzeniu funkcjonalności telefonów komórkowych. Za jej pomocą można przede wszystkim dokonywać szybkich płatności w sklepach, opłacać parkingi, kupować bilety służącego do przejazdów miejskimi środkami transportu. Choć NFC jest znane od lat i dysponuje znacznym potencjałem rozwoju, to dopiero od niedawna można mówić o dynamicznym wzroście liczby wykonywanych transakcji mobilnych.

Smartfony w bliskim kontakcie

Rośnie liczba zastosowań komunikacji bliskiego zasięgu (Near Field Communication)

Near Field Communication wykorzystuje nielicencjonowane częstotliwość ISM (13,56 MHz). Maksymalna przepustowość NFC, ujęta w specyfikacji, sięga 424 kb/s, co w zupełności wystarcza do bezproblemowej realizacji transakcji mobilnych. Teoretycznie łączność NFC może dochodzić do 20 cm (w zależności o użytych anten), ale w większości zastosowań spotyka się rozwiązania pozwalające na zestawianie połączeń do 4 cm.

Jedną z zalet komunikacji bliskiego zasięgu jest brak konieczności wyszukiwania i parowania urządzeń (w odróżnieniu od Bluetooth). Łączenie między terminalami następuje automatycznie, po zbliżeniu ich do siebie. Innym walorem jest rozwiązanie kwestii zasilania, które potrzebne jest tylko w momencie wymiany danych. Każdą płatność należy potwierdzić, co minimalizuje ryzyko nieautoryzowanej transakcji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200