Okablowanie - jak przeżyć w gąszczu norm i standardów

Znajomość specyfikacji i norm dotyczących okablowania strukturalnego jest wiedzą niezbędną dla profesjonalistów zajmujących się sieciami, ale przydatną również dla menedżerów planujących budowę lub modernizację infrastruktury IT. Pod tym względem panuje chaos informacyjny i brak zrozumienia, jakie znaczenie mają różne obowiązujące obecnie normy, specyfikacje i certyfikaty.

Co prawda popularyzacja sieci bezprzewodowych, stwarzająca możliwości nowych zastosowań, przyciąga uwagę użytkowników, ale nie jest ona hamulcem rozwoju technologii okablowania miedzianego i światłowodowego. Wręcz przeciwnie, powoduje nawet wzrost wymagań na wydajność i niezawodność tradycyjnych, fizycznych łączy. Bo rdzeniowa infrastruktura telekomunikacyjna opiera się na połączeniach kablowych, a podobnie jest w firmowych centrach danych i sieciach LAN, gdzie podstawowym medium transmisyjnym jest okablowanie. Dlatego w dającej się przewidzieć przyszłości znaczenie okablowania strukturalnego, a przede wszystkim łączy optycznych będzie rosło.

Podstawowe specyfikacje IEEE 802.3

• Aplikacje Ethernet wykorzystujące miedziany kabel skrętkowy:

10Base-T, 100Base-T, 1000Base-T, 10GBase-T.

• Aplikacje Ethernet wykorzystujące kabel światłowodowy:

10Base-FL, 100Base-FX, 1000Base-SX, 1000Base-LX, 10GBase- LX4, 10GBase-SR/SW, 10GBase-LR/LW, 10GBase-ER/EW

W nazwach specyfikacji pierwsza liczba określa przepływność w Mb/s, a ostatni człon symbolizuje metodę transmisji.

Rozwój technologii wywołuje jednak problemy związane z chaosem informacyjnym dotyczącym różnych norm i certyfikatów. A modernizacja lub budowa infrastruktury sieciowej wymaga przygotowania projektu, który spełni obecne wymagania użytkownika i nie utrudni przyszłej, możliwej do przewidzenia rozbudowy systemu. Standardy mają za zadanie ułatwienie realizacji takich wdrożeń. Mogą też ograniczyć zakres kosztownych i pracochłonnych, szczegółowych testów infrastruktury.

Wiedza dotycząca obowiązujących specyfikacji oraz znaczenia certyfikatów wydawanych producentom przez niezależne, cieszące się autorytetem organizacje jest przydatna nie tylko dla specjalistów zajmujących się sieciami, ale również menedżerów odpowiedzialnych za planowanie systemów IT.

Obecnie na rynku jest duży wybór okablowania strukturalnego oferowanego przez różnych producentów. Choć cena jest ważnym kryterium, to przygotowując inwestycję w infrastrukturę sieciową, która ma niezawodnie służyć przez wiele lat, warto zwrócić uwagę także na inne parametry oferowanych produktów, serwis, gwarancje jakości itp.

Standardy fizycznej warstwy sieci

By ułatwić projektowanie systemów oraz zapewnienie zgodności między jego elementami, które mogą pochodzić od różnych producentów powstały standardy definiujące zestawy minimalnych wymagań, które powinny spełniać produkty określonej kategorii. Właściwości okablowania strukturalnego określającego parametry warstwy fizycznej sieci teleinformatycznej definiują normy opisane w dokumentach ISO, EN i TIA. Wraz z rozwojem technologii są regularnie modyfikowane, ostatnio nawet co 2 lata.

Normy te zawierają zalecenia dotyczące okablowania ekranowanego, nieekranowanego i światłowodów różnych kategorii. Definiują też parametry transmisyjne oraz fizyczne, które musi spełniać zainstalowane okablowanie międzybudynkowe, pionowe oraz poziome.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200