Gigabitowy WLAN w szczegółach

Standard 802.11g praktycznie znika na rynku. 802.11n jest w rozkwicie, ale dochodzi do kresu swoich możliwości. Coraz większym zainteresowaniem zaczyna się cieszyć nowy standard 802.11ac. Ostateczna specyfikacja nie jest jeszcze gotowa, ale już teraz obiecuje rewolucję porównywalną z przejściem z 802.11g na 802.11n. Choć standard 802.11ac prawdopodobnie nie będzie zatwierdzony przed końcem 2013 r., to na rynku już pojawiły się pierwsze produkty pracujące zgodnie ze wstępnymi specyfikacjami.

Podobnie jak to było w przypadku 802.11n, wprowadzone w 802.11ac udoskonalenia w zakresie wydajności, przepustowości, zasięgu oraz ogólnej stabilności łącza będą wstecznie kompatybilne ze starszym standardem. Trudno jednak mówić o wykorzystaniu pełni możliwości nowego standardu w warunkach domowych. Połączenia internetowe są nadal zbyt wolne, aby wykorzystać teoretyczną przepustowość sieci lokalnej na poziomie Gb/s. Potencjalne zastosowanie, jakim jest dystrybucja wideo, może zostać znacznie wcześniej zrealizowana innymi technikami niż 802.11ac. Przykładowo znacznie bardziej efektywnym rozwiązaniem dedykowanym do obsługi łączy wideo może być WHDI. Wykorzystanie 802.11ac w przedsiębiorstwach jest zupełnie inną kwestią. Jednak nie można spodziewać się punktów dostępowych 802.11ac przeznaczonych dla przedsiębiorstw w tym roku. Wymagana będzie znacząca zmiana w kontrolerach, przełącznikach oraz pozostałej infrastrukturze sieciowej.

Warto prześledzić innowacje wprowadzane w standardzie 802.11ac, nawiązanie do standardu 802.11n oraz możliwości implementacji i rozwoju infrastruktury 802.11ac.

Innowacje

Analitycy przewidywali wprowadzenie urządzeń 802.11ac przeznaczonych na rynek domowy jeszcze w tym roku. Zgodnie z tymi terminami pojawiły się w sprzedaży już pierwsze urządzenia. Pojawienie się urządzeń dla przedsiębiorstw planowane jest na początek 2013 r.. Standard, roboczo nazwany 802.11ac, przyjął nazwę Gigabit WLAN. Prędkości rzędu gigabitów z pewnością osiągalne będą w warunkach domowych. Ale czy prędkość dla przedsiębiorstw będzie gigabitowa? Nie ma pewności.

Gigabitowy WLAN w szczegółach

Szybkości i zasięgi 802.11ac

Specyfikacja 802.11ac określa wiele nowych technik oraz tych już znanych z 802.11n, takich jak: zaawansowane modulacje i kodowanie, MM-MIMO, łączenie kanałów. Zgodnie z tym co mówią dostawcy sprzętu, każda z tych funkcjonalności radykalnie przyczyni się do zwiększenia potencjalnych parametrów Wi-Fi. 802.11ac jest wielką innowacją, ale jak w każdej innowacji, diabeł tkwi w szczegółach. Jakie problemy mogą spotkać nas w przypadku 802.11ac?

Jednym z największych przełomów, które dotyczyły specyfikacji 802.11n, było wykorzystanie wielu strumieni jednocześnie wysyłanych danych przy użyciu technologii MIMO. Wykorzystuje ona wiele anten zarówno po stronie nadajnika, jak i odbiornika, w celu zwiększenia przepływności danych. Najprościej rzecz tłumacząc, MIMO pozwala wysłać kilka strumieni do jednego klienta w tym samym czasie, zwiększając łącznie dostępną przepustowość. Standard 802.11n może wykorzystywać maksymalnie 4 strumienie przestrzenne. Specyfikacja 802.11ac natomiast oferuje możliwość wykorzystania do 8 strumieni przestrzennych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200