Windows 8 dla administratorów

Zbliża się premiera najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu. Przedstawiamy opcje, które musi sobie przyswoić każdy informatyk.

Po mnogości wersji Windows 7, Microsoft postanowił uprościć wydania Windows 8 dla platformy x86. Wracając do modelu znanego z Windows XP, będą wydane wersje Windows 8 i Windows 8 Pro. Dla firm oczywiście nadaje się jedynie wersja Pro, którą można dołączyć do domeny, jest wyposażona w szyfrowanie danych, wirtualizację oraz obsługę centralnego zarządzania. Wydanie o nazwie Windows 8 Enterprise z dodatkowymi narzędziami do zarządzania komputerami jest kierowane wyłącznie do korporacji i nie trafi do normalnej sprzedaży.

Warto zaznaczyć, że aktualizacja do Windows 8 Pro może się odbyć jedynie z biznesowych wydań systemu Windows 7. W innych przypadkach należy przeprowadzić czystą instalację systemu, a następnie przenieść ustawienia i aplikacje.

PIN oraz hasło obrazkowe

Nowością w systemach Microsoftu jest wprowadzenie dwóch nowych typów haseł: czterocyfrowy PIN oraz hasło obrazkowe. O ile pierwsza opcja jest doskonale znana w telefonach komórkowych, o tyle druga jest znacznie ciekawsza. Hasło obrazkowe polega na wybraniu zdjęcia lub innego obrazu i rysowaniu na nim różnych gestów myszą (kółka, linie proste, kliknięcia) w różnych miejscach. Nowe hasła można stosować przy logowaniu, ale przy czynnościach administracyjnych używa się starego modelu, czyli hasła wpisywanego z klawiatury.

Hyper-V nie tylko na serwerze

Wirtualizacja za pomocą Hyper-V będzie dostępna także w systemie klienckim, a takim jest Windows 8. Przeniesienie wirtualizacji z wydań serwerowych do klienta otwiera możliwość uruchamiania różnych systemów za pomocą wbudowanych narzędzi wirtualizacji. Hyper-V w Windows 8 obsłuży także uruchamianie takiego samego systemu jako gościa w maszynie wirtualnej.

BitLocker oraz BitLocker To Go

Narzędzie szyfrowania danych w stanie spoczynku o nazwie Bitlocker wprowadzono w systemie Vista Business. W wydaniach Windows 7 Enterprise i Ultimate wprowadzono możliwość szyfrowania nośników wymiennych za pomocą narzędzia Bitlocker To Go. Obie opcje Bitlockera będą dostępne w biznesowym wydaniu Windows 8.

Start z plików VHD

Opcja uruchomienia systemu z plików VHD będących obrazami dysku twardego pojawiła się pierwszy raz w Windows 7 Business. Umożliwia ona szybkie testowanie aplikacji lub wersji beta systemu operacyjnego bez zmian w obecnie uruchomionym na desktopie systemie. Opcja ta nie korzysta z maszyny wirtualnej, system uruchamiany jest bezpośrednio na sprzęcie. Jest to bardzo dobra metoda uruchamiania różnych instalacji i wydań Windows bez konieczności repartycjonowania dysku.

Zdalny pulpit

Możliwość połączenia za pomocą zdalnego pulpitu pochodzi z systemów serwerowych Windows NT Terminal Server oraz Windows 2000. Pierwszym systemem desktopowym, do którego można było połączyć się za pomocą zdalnego pulpitu, był Windows XP Professional. Wydanie biznesowe Windows 8 również będzie zawierać tę opcję.

Wbudowane narzędzia antywirusowe

W system Windows 8 będzie wbudowane oprogramowanie Windows Defender, którego zadaniem jest ochrona systemu przed złośliwym kodem. Oprogramowanie wyglądem i funkcjonalnością przypomina Microsoft Security Essentials. Oprogramowanie to zapewnia wprawdzie tylko podstawową ochronę antywirusową, ale jest od razu dostępne, zainstalowane i domyślnie włączone.

Filtr złośliwego kodu z każdą przeglądarką

Razem z Internet Explorerem 9 wprowadzono filtr, który ma chronić przed infekcją za pomocą złośliwego kodu. Od wersji Windows 8 narzędzie to stało się częścią systemu operacyjnego, dzięki czemu działa z każdą przeglądarką - od Internet Explorera, przez Firefoksa, Chrome do Opery. Narzędzie to działa na zasadzie białej listy, sprawdzając pobrany plik z listą uznanych bezpiecznych aplikacji. Jeśli plik jest nieznany, narzędzie wyświetla alert, umożliwiając rozpoznanie zagrożenia przed jego uruchomieniem). Zmiany związane z wdrożeniem tego narzędzia ograniczają liczbę fałszywych alarmów, a zatem okien dialogowych, które należy zatwierdzić.

Bezpieczny start z pomocą UEFI

Windows 8 wykorzystuje nowy model uruchamiania komputera z użyciem UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), który zastąpi poprzedni tryb - z kodem w pamięci BIOS. Opcja ta zapewnia szybszy start, ale najważniejszą z zalet jest większe bezpieczeństwo, gdyż UEFI poważnie utrudnia przejęcie kontroli nad systemem operacyjnym za pomocą złośliwego oprogramowania takiego jak bootkity i rootkity, blokując także bootloadery, które próbują uruchomić nieautoryzowany system. Opcja bezpiecznego startu znacznie utrudnia uruchamianie systemów operacyjnych innych niż Windows, ale Microsoft w programie certyfikacji Windows 8 wymaga, by opcję tę można było wyłączyć w komputerach na platformie x86. W przypadku tabletów z Windows RT na platformie ARM, UEFI będzie włączone na stałe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200