Elektroniczne potwierdzanie prawa do świadczeń zdrowotnych coraz bliżej

W październiku ma wejść w życie zmieniona ustawa, która umożliwi elektroniczne potwierdzanie prawa do świadczeń pacjentów w placówkach zdrowotnych w całym kraju. Jak podaje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, 22 maja Rada Ministrów przyjęła projekt i trafi on teraz do Sejmu.

Projekt nowelizacji Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, czyli o Centralnym Wykazie Ubezpieczonych będzie teraz dyskutowany i głosowany w Sejmie. Zakłada on, że pacjenci idąc do lekarza nie będą już musieli przedstawiać żadnych zaświadczeń tj. RMUA. Placówki opieki zdrowia mają wykorzystywać udostępnione online dane Centralnego Wykazu Ubezpieczonych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podstawą elektronicznego potwierdzenia ma być numer PESEL - trzeba będzie pokazać podczas rejestracji u świadczeniodawcy (np. w przychodni) dowód osobisty, prawo jazdy, albo dokument paszportowy. Pacjentom, którzy nie ukończyli 18. roku życia, wystarczy PESEL i legitymacja szkolna. Kiedy to nastąpi? Na początku 2012 roku minister Boni mówił, że liczy, że na przełomie czerwca i sierpnia ruszą testy systemu, który ma zapewnić przepływ informacji i pełne przygotowanie operacyjne, a 1 października 2012 r. ustawa wejdzie w życie. Przewidywany jest też roczny okres przejściowy od dnia wejścia w życie ustawy, potrzebny na uporządkowanie danych i usprawnienie wymiany danych NFZ z systemami ZUS, KRUS i PESEL.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200