Czy Windows RT podbije tablety

Podstawową niedogodnością, która może przekreślić wdrożenie tabletów z Windows RT w korporacji, jest niezgodność z domeną Active Directory.

Decyzja Microsoftu o wydaniu wersji systemu Windows przeznaczonej dla platformy sprzętowej ARM wydaje się uzasadniona. Platforma jest obecna w większości telefonów klasy smartphone oraz w tabletach, zarówno w iPadach firmy Apple, jak i w wielu urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu Android. Wydanie, dotychczas określane jako "Windows on ARM", zostało oficjalnie nazwane Windows RT. Jest to projekt pochodny, związany z pracami nad Windows 8 dla platformy Intel x86, ale przeznaczony do pracy w urządzeniach klasy ARM System-on-a-chip, w których większość zadań realizuje pojedynczy układ scalony.

Michael Cherry, analityk w firmie Direction on Microsoft, która specjalizuje się w śledzeniu działań biznesowych giganta z Redmond, mówi: "Wygląda na to, że Microsoft musiał zdecydować się na kompromis związany z Windows RT. Obecnie słyszymy o tym, że pojawienie się Windows RT było jedynie kwestią czasu i wymagań rynku. Kluczowym celem było utrzymanie dłuższego czasu pracy tabletów oraz obniżenie ich wagi".

Cel łatwy do osiągnięcia, gdyż wystarczy wydanie systemu pracującego na platformie, która charakteryzuje się znacznie mniejszym zużyciem energii od procesorów Intel x86. Naturalnym wyborem jest platforma ARM, która od lat odnosi swój sukces w telefonach i tabletach. Ale Cherry jest zdania, że inne opcje lub komponenty systemu będą zdeterminowane właśnie przez wybór tej platformy.

Czego nie ma Windows RT

Nie wszystkie opcje niezbędne do pracy Windows RT w środowisku korporacyjnym są już dostępne, a to może sprawić, że korporacje nie będą zainteresowane produktem Microsoftu. Podstawową niedogodnością, która może przekreślić wdrożenie tabletów z Windows RT w korporacji, jest niezgodność z domeną Active Directory. Brak możliwości dołączenia tabletu do domeny sprawia, że centralne uwierzytelnienie, które jest kluczową opcją korporacyjnych instalacji desktopowych, nie obejmie tabletów. Podobnie brak zarządzania uprawnieniami za pomocą założeń polityki GPO (Group Policy Objects) sprawia, że naturalny dla administratorów domeny Windows sposób przypisania uprawnień również nie obejmie użytkowników zalogowanych do tabletów.

Brak centralnego uwierzytelnienia oraz wygodnego zarządzania tabletami jest pierwszą z wad Windows RT w jego obecnej wersji, ale nie jedyną. Nowy system dla tabletów różni się od Windows 8, który działa w środowisku x86_64 na procesorach firm Intel i AMD. Różnica konstrukcyjna sprawia, że w Windows RT nie można uruchomić istniejących aplikacji biznesowych firm trzecich. Brak trybu desktopowego można ominąć, stosując technologię cienkiego klienta, ale wdrożenie podobnego środowiska w korporacji będzie kosztowną opcją.

Al Gillen, analityk z firmy IDC, uważa, że "zgodność z istniejącymi aplikacjami będzie na pewno jednym z zagadnień rozważanych przy wyborze między tabletami z Windows 8 a Windows RT". Brak wsparcia dla istniejącego oprogramowania przekreśli szansę wdrożenia tabletów z Windows RT w korporacjach. Firmy będą kierować się potrzebą obsługi procesów biznesowych, zatem prędzej wybiorą tablety z Windows 8, nawet jeśli będą cięższe i większe ze względu na pojemniejszy akumulator. Al Gillen jest zdania, że "problemy ze zgodnością praktycznie skreślają Windows RT z korporacji. Gdy Microsoft ogłosił wydanie Windows dla ARM, wszyscy założyliśmy, że będzie można w tym systemie uruchomić aplikacje przeznaczone dla starszych wersji Windows. Biorąc pod uwagę udział rynkowy, wydawało się to naturalnym działaniem. Być może, gdyby mieli więcej czasu, zdziałaliby więcej".

Za późne wyjście z bloków

Jednym z powodów wydania Windows RT w obecnej postaci jest chęć uczestniczenia w rynku, na którym rządzą dwie firmy: Apple i Google. Michael Cherry uważa, że wyścig ten Microsoft przegrywa już od dawna; iPad jest już w trzeciej generacji, a tablety z Andoidem są popularne i obecne w ofertach wielu dostawców. Microsoft będzie zmuszony walczyć o rynek korporacyjny, więc prawdopodobnie wprowadzi opcję dołączenia do domeny urządzeń z Windows RT, a także obsługę GPO.

Windows 8 czy Windows RT?

Inną opcją w walce konkurencyjnej Microsoftu z Apple iOS i Google Android jest poczekanie na nowe procesory Intela, które będą mogły konkurować z platformą ARM pod względem czasu pracy na akumulatorach, a następnie proponowanie dla tabletów z tymi procesorami systemu Windows 8 zamiast Windows RT. To jednak ryzykowny ruch. "Microsoft już raz wydał system Windows Vista, którego wymagania przekraczały możliwości dostępnego sprzętu. Minie trochę czasu, zanim procesory Intela zaoferują podobny czas pracy na akumulatorach co platforma ARM i wydajność wystarczającą do pracy systemów Microsoftu" - uważa Michael Cherry, analityk w firmie Direction on Microsoft. Dalsze oczekiwanie może spowodować jeszcze poważniejsze trudności z nawiązaniem konkurencyjnej walki z systemami Apple iOS i Google Android. Obie platformy są dojrzałe, mają rozwinięte sklepy z aplikacjami i znajdują swoje zastosowanie w biznesie już teraz. Większość analityków uważa, że Windows 8 znajdzie się w sprzedaży w czwartym kwartale 2012 r., prawdopodobnie w październiku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200