CSIOZ wygrało postępowanie o P1

Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że w przetargu na budowę platformy P1 działania oferentów nie były sprzeczne z prawem i dobrymi obyczajami. Czy ruszą prace nad systemem e-Zdrowie?

Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) miała ocenić, czy postępowanie prowadzone przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) powinno być unieważnione. Chodzi o przetarg na budowę elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych (P1). CSIOZ planuje podpisać umowy na budowę P1 z czterema firmami i konsorcjami. W styczniu br. Centrum rozstrzygnęło przetarg na portal informacyjny. Zrealizować ma go HP Polska. Pomocniczą bazę rozszerzonych danych medycznych oraz systemy gromadzenia danych medycznych, obsługi rejestrów, weryfikacji i wspomagania rozliczeń budować ma konsorcjum Kamsoft i Asseco Poland. Unizeto Technologies stworzy Szynę Usług i Systemu Administracji platformy P1. Sygnity zbuduje hurtownię danych i system wykrywania nadużyć dla CSIOZ.

Zarzuty UZP...

Wyniki kontroli przeprowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych wskazywały, że firmy IT biorące udział w przetargach uzgodniły warunki składanych ofert. Według kontrolerów UZP, "niektóre firmy postanowiły udostępnić sobie referencje, a także wskazywały udział w tych samych projektach".

Zarzuty odpierał Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ. Według niego, firmy miały prawo współpracować ze sobą i wskazywać na te same referencje, nie naruszając zasady uczciwej konkurencji. Dlatego CSIOZ wniosło zastrzeżenia do kontroli prezesa UZP.

... i ocena KIO

W uchwale z 4 maja br. KIO uwzględniła zastrzeżenia CSIOZ do kontroli, jeśli chodzi o zarzut dopuszczenia się czynu nieuczciwej konkurencji. Według przedstawicieli Izby, oferenci nie stosowali niedozwolonych praktyk. Warunki udziału w przetargu uniemożliwiały indywidualne ubieganie się o uzyskanie całości zamówienia. Dlatego decyzja o wzajemnym wspieraniu się części konkurujących firm była zasadna. Izba dodała, że możliwość takiego działania mieli też inni oferenci, więc ich interesy nie zostały zagrożone.

Fakt, że z postanowieniami specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) wykonawcy mogli się zapoznać dopiero po uzyskaniu zaproszenia do złożenia ofert oraz późniejsza liczba pytań do treści SIWZ miały wpływ na decyzję niektórych firm o rezygnacji z dalszego udziału w przetargu.

Napięty harmonogram projektu P1

Gdyby nie postępowanie przed KIO, umowy z biorącymi w przetargach firmami i konsorcjami miały zostać podpisane już w marcu br. Uruchamianie elementów platformy P1 planowane jest w trzech etapach. Do połowy 2013 gotowe mają być funkcjonalności: e-Recepty; e-Skierowania i e-Zwolnienia; osobista dokumentacja medyczna; podstawowe słowniki i rejestry; portal, platforma dostępowa i publikacyjna; aplikacje dla usługodawców; wsparcie refundacji leków oraz szyna usług i administracja aplikacjami. Na przełomie 2013 i 2014 dostępne będą główne funkcje pozwalające na obsługę świadczeń zdrowotnych, w tym: Internetowe Konto Pacjenta; Pomocnicza Baza Rozszerzonych Danych Medycznych; aplikacje dla płatników oraz moduł wspomagania rozliczania usług. Na połowę 2014 planowane jest uzyskanie pełnej funkcjonalności P1, czyli zakończenie prac nad hurtownią danych i systemu wykrywania nadużyć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200