Mobile Device Management: od systemu do systemu

Odnotowywane są kolejne rekordy popytu na smartfony i tablety, z których pracownicy korzystają w różnych miejscach i obcych sieciach - zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych. Firmowe działy IT zmuszone są stawić czoła zmianom dokonującym się w środowisku IT. Pomóc im w tym może wdrażanie rozwiązań MDM (Mobile Device Management), służących do centralnego zarządzania smartfonami i tabletami. Umożliwiają one zwiększenie kontroli i zabezpieczeń urządzeń uzyskujących dostęp do firmowych zasobów.

Z chaosu do porządku

Specjaliści z firmowych działów IT muszą szybko reagować na zmieniający się rynek i rosnące wymagania ze strony użytkowników urządzeń mobilnych. Mnogość systemów operacyjnych i aplikacji - w połączeniu ze stałym dostępem do globalnej sieci - tworzy nowe środowisko informatyczne, które należy objąć nadzorem. Gdy dodamy do tego coraz bardziej popularne zjawisko korzystania z prywatnych urządzeń w obrębie sieci firmowych - tzw. BYOD (Bring Your Own Device), to zapanowanie nad takim chaosem staje się kluczowe.

Polecamy Bałagan w zarządzaniu flotą urządzeń mobilnych

Rynek nie znosi jednak próżni. Obecnie, ponad 40 dostawców oferuje rozwiązania Mobile Device Management (MDM), pozwalające zwiększać kontrolę nad smartfonami czy tabletami i wprowadzać konieczny porządek. Klienci mogą zakupić odpowiednie aplikacje lub skorzystać ze stale rozbudowywanej bazy usług MDM w modelu cloud computing.

Analitycy zwracają uwagę, że obecne oczekiwania i potrzeby pracowników często wykraczają poza ramy wewnętrznych polityk bezpieczeństwa, stworzonych zaledwie kilka lat temu. Producenci smartfonów prześcigają się w oferowaniu urządzeń, które spełniają oczekiwania i preferencje użytkowników. Ci ostatni stają się w związku z tym bardziej wymagający i liczą na to, że również w swoich firmach będą mogli swobodnie korzystać z nowoczesnych urządzeń mobilnych.

Najważniejsze funkcje MDM

Aby aplikacje zarządzające flotą urządzeń mobilnych w firmie przyniosły rzeczywistą poprawę, należy dokładnie przejrzeć ofertę dostawców i mieć pewność, że wybrany pakiet ma wbudowane najważniejsze funkcje.

Jedną z nich jest możliwość bezprzewodowego dokonywania zmian w konfiguracji smartfona czy tabletu - OTA (Over-The-Air configuration). Dzięki OTA administratorzy mogą aktualizować oprogramowanie urządzenia, dostosowywać je do wymagań polityki bezpieczeństwa w firmie oraz dbać o odpowiedni poziom zabezpieczeń. Wszystko może się odbywać bez wiedzy pracownika, jedynym jego obowiązkiem jest zadbanie o stabilne połączenie z siecią WLAN/GSM.

Polecamy Mobile World Congress 2012 - krótkie podsumowanie

Równie ważne funkcjonalności narzędzi MDM to: systematyczne monitorowanie pracy urządzeń mobilnych, aktywności użytkowników w sieci oraz tworzenie raportów. Dzięki nim pracownicy działów wsparcia technicznego mogą szybciej rozwiązywać większość problemów ze sprzętem lub aplikacjami oraz w dalszej perspektywie optymalizować działanie firmowej floty urządzeń mobilnych. Funkcje te również znacząco zmniejszają zaangażowanie administratorów w doraźną pomoc techniczną.

Podobnie jak ma to miejsce w desktopach, bardzo przydatną funkcją oprogramowania zarządzającego jest możliwość zdalnego dostępu do urządzenia pracownika. Dzięki takiemu rozwiązaniu działy wsparcia mogą skutecznie pomóc mniej zaawansowanemu użytkownikowi.

Aplikacje MDM pozwalają także tworzyć specjalne strony, dostosowane do przeglądania w urządzeniach mobilnych i zawierające zbiory instrukcji, porad oraz odpowiedzi na najczęstsze pytania techniczne. W przypadku dużych firm takie scentralizowane portale mogą znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów operacyjnych, związanych z działalnością działów informatycznych.

Oferta dostawców narzędzi Mobile Device Management jest szeroka i dostosowana do potrzeb firm różnej wielkości. Przed dokonaniem wyboru należy przynajmniej określić, które urządzenia mobilne będą najczęściej używane przez pracowników, zarówno w firmie, jak i poza nią.

Polecamy Pracujemy o jeden dzień dłużej tygodniowo. Za darmo!

Do największych producentów rozwiązań MDM zaliczyć można takie spółki, jak: AirWatch, Boxtone, Good Technology, McAfee, MobileIron, Sybase, Symantec, Tangoe, Trellia i Zenprise.

Specjaliści podkreślają, że warto również obserwować rozwój rynku usług MDM świadczonych w modelu cloud computing (chmurowym). Takie rozwiązanie może być szczególnie przydatne dla małych i średnich firm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200