EMC VNXe 3100: NAS i SAN dla średnich firm

EMC jest największym dostawcą pamięci masowych dla przedsiębiorstw, a jego przychody ze sprzedaży storage’u są większe niż zsumowane przychody dwóch najpoważniejszych konkurentów (IBM i NetApp). Jednak chociaż serie Symmetrix i VNX są tak popularne wśród dużych klientów, to firma EMC nie jest postrzegana jako dostawca dla średnich firm (o małych w ogóle zapomnijmy). Zmienić to ma seria produktowa VNXe, która swoją premierę miała w zeszłym roku.

Chociaż VNXe korzysta z wielu pomysłów wykorzystywanych w rozwiązaniu VNX, to nie jest tylko zredukowanym zbiorem funkcjonalności, które oferuje większy brat. VNXe jest wieloprotokołową, wirtualizowaną implementacją mechanizmów VNX, działających na poziomach plików i bloków danych, a poprzez wirtualizację EMC proponuje innowacyjny sposób dostarczania funkcjonalności i wydajności klasy korporacyjnej mniejszym firmom, za mniejsze pieniądze.

W laboratorium

Celem testu było odtworzenie doświadczeń użytkownika, który zakupił nową macierz w celu użycia jej w środowisku zwirtualizowanym. Większość ról wyznaczonych serii rozwiązań VNXe skupia się na wykorzystaniu w średniej firmie. Dla wielu tego typu nabywców będzie to pierwsza przygoda z współdzieloną, scentralizowaną pamięcią masową. Dlatego łatwość instalowania i rozbudowy systemu jest w tym wypadku kluczowa.

Konfiguracja testowa obejmowała macierz VNXe 3100 z dwoma kontrolerami i sześcioma dyskami SAS, 300 GB, 15 000 obr./min. Za rozbudowę pamięci odpowiadało sześć dysków NL-SAS, 1 TB 7200 obr./min. Ponieważ wiele mniejszych firm, kupując pierwszą współdzieloną pamięć masową, jest zainteresowana wykorzystaniem funkcjonalności tworzenia klastrów, oferowanej przez wiele hiperwizorów, to większość testów przeprowadzono z trójką serwerów HP ProLiant DL385 G7 z VMware vSphere 5.0 na pokładzie.

Na pierwszy rzut oka

EMC VNXe 3100: NAS i SAN dla średnich firm

Ceny zaczynają się od ok. 30 000 zł za urządzenie z jednym kontrolerem. Obsługiwane systemy operacyjne to: Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows 7, Windows Vista, VMware ESX, Red Hat Enterprise Linux, Novell Suse Linux Enterprise, Solaris 10 x86, Solaris 10 SPARC

Sprzętowo VNXe nie wyróżnia się szczególnie w porównaniu z konkurencją. Mniejsza macierz VNXe 3100 może być wyposażona w jeden lub dwa kontrolery wyposażone w dwurdzeniowe procesory, obsługujące do 96 3,5-calowych dysków SAS i NL-SAS (do 48 w konfiguracji z jednym kontrolerem). Większa macierz VNXe 3300 ma zawsze dwa kontrolery, cztery rdzenie CPU i obsługuje do 120 dysków, a dodatkowo pamięci SSD. Oba modele mogą być doposażone w interfejsy eSLIC (moduły Flex IO), które dodają 1 Gb/s (3100 i 3300) lub 10Gb/s (tylko 3300) do ethernetowej komunikacji urządzenia.

Pod względem oprogramowania VNXe oferuje "wprost z pudełka" zgodność z NFS (poziom plików) i iSCSI (poziom bloków), jako opcja dostępna jest zintegrowana z Active Directory funkcjonalność NAS oparta na CIFS. Dodatkowe funkcje - takie jak, lokalne kopie migawkowe, zdalna replikacja i replikacja zorientowana na aplikacje - są dostępne przez proste rozszerzenie licencji w VNXe 3300 (podstawowa licencja VNXe 3100 obejmuje lokalne kopie migawkowe). Zarządzanie pamięcią masową odbywa się za pomocą wyjątkowo prostego w użyciu interfejsu Unisphere for VNXe. Interfejs CLI (serial lub SSH) jest także dostępny, ale prawdopodobnie będzie używany jedynie przez najbardziej zaawansowanych użytkowników i wsparcie techniczne EMC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200