Elpida - bankrutujący producent pamięci - planuje restrukturyzację

Szczegółowy plan reorganizacji, która ma pozwolić na przywrócenie rentowności japońskiego koncernu Elpida Memory ma zostać przedstawiony najpóźniej w lipcu. Nieoficjalnie mówi się, że trzeci największy producent pamięci DRAM zyskał wsparcie m.in. ze strony konkurentów.

Japoński koncern Elpida Memory został postawiony w stanie upadłości w lutym br. Z pojawiających się doniesień wynikało, że spółka posiadała wówczas zobowiązania o wartości przekraczającej 5,5 mld USD. Z oficjalnej dokumentacji wynika, że w marcu 2011 roku zadłużenie firmy Elpida sięgało 5,4 mld USD. To największe zadłużenie bankrutującej firmy w historii japońskiego przemysłu. Zdaniem ekspertów bankructwo jedynego japońskiego producenta pamięci DRAM to wynik zmian na rynku urządzeń konsumenckich oraz słabnącej pozycji eksportowej Japonii.

Początkowo zakładano, że plan reorganizacji firmy zostanie ustalony w styczniu 2012 roku. Niedotrzymanie terminu przypieczętowało upadłość spółki. Obecne plany zakładają, że pod koniec marca br. akcje spółki zostaną wycofane z obrotu na rynku giełdowym. W końca lipca przedstawiony ma zostać szczegółowy plan naprawczy. Przedstawiciele spółki zapowiadają, że podejmowane działania pozwolą na przywrócenie płynności finansowej, rentowności oraz maksymalizację wartości majątku spółki. Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że trwają już poszukiwania strategicznego partnera, który pozwoli na kontynuowanie działalności biznesowej. Nieoficjalnie mówi się natomiast, że pierwsze porozumienia w tej sprawie zostały już zawarte. Wśród potencjalnych strategicznych partnerów japońskiego koncernu wymieniane są firmy takie jak Intel i Micron Technology.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200