Budowa OST 112 na finiszu

Kończy się budowa sieci IT dla numeru ratunkowego 112, ale wiele jednostek jeszcze poczeka na przyłączenie.

Ogólnopolska sieć teleinformatyczna OST 112 budowana jest przez Centrum Projektów Informatycznych na potrzeby obsługi Systemu Powiadamiania Ratunkowego (SPR). Zakończenie prac przewidziano na koniec marca. To sieć szkieletowa dla wspólnej infrastruktury komunikacyjnej systemu 112. Obejmuje ponad 900 lokalizacji istotnych dla funkcjonowania wojewódzkich i powiatowych CPR, jednostek Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Państwowego Ratownictwa Medycznego. Stanowi dla tych służb podstawowy kanał transmisji danych, umożliwiając wymianę informacji z innymi systemami IT. Na bazie OST 112 uruchomiono łączność głosową dla potrzeb przyjmowania i obsługi zgłoszeń alarmowych.

W ramach kończącego się projektu 900 lokalizacji zostało wyposażonych w sprzęt sieciowy, ale tylko 330 podłączono do sieci. Wdrożono system monitorowania i zarządzania siecią wraz z systemem PKI i szyfrowaniem danych. Stworzono infrastrukturę transmisji głosu, dostarczono 1500 telefonów IP.

Sieć jest wykorzystywana w obrębie SPR. Jej twórcy podkreślają, że jest ona otwarta na potrzeby wszelkich służb i administracji publicznej. "Projekt budowy sieci zmierza ku końcowi. Trzeba się zastanowić, jak można wykorzystać to, co zostało stworzone. Inspiracją może być to, co się stało w przypadku Systemu Powiadamiania Ratunkowego. Zmiany organizacyjne w działaniach służb ratunkowych związane z budową OST 112 spowodowały, że czas przyjazdu karetki do poszkodowanego w zachodniopomorskim spadł średnio o 3 minuty, co w wielu przypadkach ma znaczący wpływ na czyjeś zdrowie lub życie" - powiedział na konferencji podsumowującej projekt OST 112 Piotr Kołodziejczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

Projekt OST 112 został powierzony do realizacji Centrum Projektów Informatycznych decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w roku 2009. Jego realizacja kosztowała 165 mln zł, z czego 85% wydatków to środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 15% współfinansowanie krajowe.

W planach jest dalsza integracja komponentów SPR na bazie OST 112. Przewidziana jest realizacja projektu OCSŁ-STAP (Ogólnopolski Cyfrowy System Łączności - budowa Systemu Teleinformatycznego Administracji Państwowej).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200