Premier zapowiedział Kartę Praw Podstawowych użytkowników internetu

Karta ma dotyczyć relacji między władzą publiczną a internautami. Prace nad nią będą trwały w czasie rozpoczynającego się 5 marca Kongresu Wolności w Internecie. Propozycja Karty i seria poprawek do przepisów prawnych mają zostać przedstawione podczas zamknięcia Kongresu pod koniec kwietnia.

"Chcemy stworzyć Kartę Praw Podstawowych użytkownika internetu, w której jasno będzie zapisane, czego władza nie może zrobić. Wolność, własność, bezpieczeństwo. Te słowa nabierają dziś żywego i nowatorskiego znaczenia" - powiedział wczoraj premier Donald Tusk po spotkaniu z ministrami: administracji i cyfryzacji oraz kultury. "Można więc powiedzieć, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - nasza wiedza dotycząca wszystkich aspektów ACTA jest dziś większa niż kilka tygodniu temu. Wiemy, że poczucia pewności użytkownika sieci wymaga od nas szczególnej pieczołowitości" -powiedział premier.

"Dwa tygodnie napięć wokół ACTA doprowadziły do takich zmian mentalności administracji publicznej, na które zwykle trzeba dwóch lat. 5 marca zaczynamy serię zdarzeń, które złożą się na Kongres Wolności w Internecie. Będzie dotyczył tych wszystkich problemów, które ACTA przywołały, a dla których chcemy znaleźć rozwiązania prawne" - dodał Michał Boni. W marcu i kwietniu mają zostać wypracowane propozycje Karty i seria poprawek do przepisów prawnych. Propozycje te mają zostać przedstawione podczas zamknięcia Kongresu Wolności w Internecie, pod koniec kwietnia.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji pracuje nad wieloma zmianami prawnymi dotyczącymi Internetu i sfery teleinformatyki. Zmiany mają dotyczyć m.in. krótszego okresu przetrzymywania bilingów, określenia tego, co mogą robić służby, jak się powinna zwiększać dostępność do zasobów publicznych, jak zmniejszać koszty roamingu, zasad dotyczących przechowywania danych osobowych. Pracuje też nad ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, która ma zawierać zasady, jak zgłaszać przypadki naruszenia czyichś praw w internecie i w jaki sposób na te zgłoszenia reagować. MAC będzie też pracować razem z ministrem kultury nad zmianami w prawie autorskim.

Przy okazji Minister Boni zapowiedział, że w połowie marca zostanie przedstawiony raport otwarcia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. MAC ma wtedy powiedzieć ,które projekty informatyczne będą prowadzone dalej, które zostaną skorygowane, a które w istotny sposób zmienione. "Musimy zmienić sposób myślenia. Te projekty nie są po to, by kupować sprzęt, ale by mieli z tego korzyść użytkownicy. Dlatego większy nacisk będzie położony na porozumienie z użytkownikami, na promowanie prostych sposobów kontaktowania się z administracją, np. poprzez tzw. profil zaufany na portalu usług administracji publicznej" - mówił Boni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200