Urząd w Poznaniu otworzył API swojego BIP-u

Poznański Magistrat coraz szerzej otwiera dostęp do zasobów informacji publicznej. Urząd Miasta otworzył API Biuletynu Informacji Publicznej, umożliwiając w pełni automatyczne pobieranie treści i ich ponowne wykorzystanie.

Poznań chce przekształcić Miejski Informator Multimedialny (poznan.pl) i Biuletyn Informacji Publicznej (bip.poznan.pl) w system brokera informacji, umożliwiający pobieranie treści i osadzanie ich w zewnętrznych serwisach informacyjno-usługowych, w oparciu o otwarte standardy. Portal miejski i jego zasoby mają otwierać się na współpracę i eksport danych referencyjnych do innych systemów użytecznych dla mieszkańców korzystających z nowych technologii.

Pierwszym testowym wdrożeniem tego podejścia w Poznaniu był zrealizowany we współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, współtworzącym portal miejski projekt, w ramach którego w październiku 2011 roku otwarto zasoby oficjalnego portalu miejskiego. Przedstawiciele urzędu podkreślają, że dzięki temu powstały już pierwsze usługi mobilne zrealizowane przez podmioty zewnętrzne w oparciu o dane i treści automatycznie pobierane z serwisu miejskiego.

W ramach popularnej platformy udostępniającej aplikacje na urządzenia mobilne z zainstalowanym systemem Android udostępniono nieodpłatnie 2 usługi: "Lokalizator grobów" i "Sakralny Poznań". Wykorzystują one dane pochodzące z uruchomionej kilka lat temu poznańskiej wyszukiwarki cmentarnej. Pierwsza aplikacja integruje te dane z interaktywnym narzędziem wskazującym optymalne sposoby dotarcia we wskazane miejsce komunikacją miejską, a druga uzupełnia pierwotną usługe m.in. o informacje dotyczące sławnych poznaniaków pochowanych w mieście.

"Po sukcesie tego wdrożenia i analizie zdobytych pierwszych doświadczeń kolejnym wyzwaniem było przygotowanie Biuletynu Informacji Publicznej do możliwości automatycznego pobierania jego treści. W ramach tych prac opracowano pilotażowy zbiór interfejsów aplikacyjnych, udostępniających dane z BIP" - wyjaśnia Wojciech Pelc z Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania. I dodaje, że Urząd Miasta Poznania jest jednym z pierwszych - jeśli nie pierwszym - w Polsce, który dość radykalnie potraktował polską implementację dyrektywy o ponownym wykorzystaniu informacji publicznej i otwiera API swojego Biuletynu.

Przypomnijmy, że 29 grudnia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej, która dotyczyła m.in. wdrożenia europejskiej dyrektywy o ponownym wykorzystaniu informacji publicznej. Zwraca ona szczególną uwagę nie tylko na udostępnianie treści, ale również przygotowanie ich w takiej formie, aby każdy zainteresowany użytkownik mógł bez przeszkód, w zautomatyzowany sposób ponownie wykorzystywać te zasoby do swoich celów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200