Pierwszy polski sztuczny satelita

13 lutego wystrzelony został pierwszy polski sztuczny satelita Ziemi.

Satelitę PW-SAT zaprojektowano na Politechnice Warszawskiej, jego głównym celem jest zbadanie pracy elastycznych ogniw słonecznych oraz przetestowanie mechanizmu zamierzonego przyspieszonego sprowadzania małych satelitów z orbity do gęstszych warstw atmosfery. Satelita ten został wystrzelony za pomocą rakiety Vega z kosmodromu w Gujanie Francuskiej, przy czym był to pierwszy start takiej rakiety w historii.

Satelita jest zgodny z formatem CubeSAT, ma rozmiary zbliżone do sześcianu o boku 10 cm i waży jeden kilogram. Na pokładzie posiada nadajnik pracujący na częstotliwościach krótkofalarskich. Przez tego satelitę krótkofalowcy będą mogli prowadzić łączności głosowe. Sygnał z satelity PW-SAT udało się autorowi odebrać na terenie kraju za pomocą amatorskiego transceivera. Przewidywany czas życia satelity to około roku.

Pierwszy polski sztuczny satelita

Satelity formatu CubeSAT są najtańszym sposobem umieszczenia obiektów w przestrzeni kosmicznej, cały projekt szacowany jest zazwyczaj w przedziale 40-80tys USD (koszty z 2004r., prawdopodobnie dziś są jeszcze niższe). Dostępne są formaty 1U (taki jak PW-SAT), 2U (20x10x10cm) oraz 3U (30x10x10cm), przy czym niektórzy dostawcy oferują gotowe elementy do konstrukcji takich "kostek". Mniej istotne elementy PW-SAT pochodzą właśnie od takich dostawców, dzięki czemu badacze mogli się skoncentrować na najważniejszych elementach i głównej misji naukowej.

Pierwszy polski sztuczny satelita

Jest to pierwszy polski polski obiekt w przestrzeni kosmicznej, projekt został zrealizowany przez studentów Politechniki Warszawskiej przy wsparciu Centrum Badań Kosmicznych PAN. Strona poświęcona satelicie jest dostępna pod adresem http://www.pw-sat.pl/

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200