MSW unieważni przetarg na pl.ID?

Rośnie ryzyko unieważnienia przetargu na dowody osobiste. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołanie Sygnity, które nie zgodziło się na dłuższy termin składania ofert na dostawę blankietów.

Wydłużenie postępowania o trzy miesiące może spowodować skargi uczestniczących w nim firm, a w konsekwencji unieważnienie przetargu.

Wydawało się, że to będzie rutynowe posiedzenie Krajowej Izby Odwoławczej. 3 lutego 2012 rozpatrywano odwołanie wniesione przez Sygnity w związku z przetargiem "na dostawę niespersonalizowanych blankietów dowodów osobistych wyposażonych w mikroprocesor wraz z oprogramowaniem middleware, zapewniającym komunikację z mikroprocesorem i wykonanie projektu technicznego dowodu osobistego", w skrócie pl.ID. Spółka podważyła celowość zmiany terminu składania ofert w tym postępowaniu przez Centrum Projektów Informatycznych (CPI) z 17 stycznia na 17 kwietnia 2012. Po jej stronie opowiedziały się Gildia i konsorcjum firm: Consortia (lider), On Track Innovations, ASEC. Decyzji zamawiającego broniła Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW).

Odwołujący zwrócili uwagę na fakt, że nie zaszła żadna istotna zmiana w SIWZ, wymagająca prawie 100 dni na przygotowanie nowej oferty, kiedy pierwotnie zamawiający dawał na to tylko 14 dni. Podkreślili, że tak późne złożenie ofert z możliwością rozstrzygnięcia przetargu w połowie roku grozi niewykonaniem zadania na czas, czyli do czerwca 2013. Zgodnie z dwukrotnie już nowelizowaną Ustawą o dowodach osobistych i ewidencji ludności nowa polska karta ID ma być właśnie wydawana od 1 lipca 2013.

Przeciwko tej argumentacji ostro zaprotestowała PWPW. Jej przedstawiciele bez ogródek stwierdzili, że i tak "rząd zrobi, co zechce, nawet może unieważnić postępowanie". A gdyby KIO przychyliła się do wniosku odwołujących stron, to zamawiającemu przysługuje prawo do odwołania do Sądu Okręgowego, który "nie ma zwyczaju działać tak szybko jak KIO i w konsekwencji jego orzeczenie mogłoby zapaść np. w kwietniu".

Konflikt CPI kontra CPD

Gdy wydawało się, że CPI pójdzie w zaparte i też będzie broniło nowego terminu, zastępca dyrektora dr Mariusz Grajek przedłożył ważną korespondencję między CPI a Centrum Personalizacji Dokumentów MSW (CPD). Po podziale MSWiA na MSW i MAC dowody osobiste są w kompetencjach ministra spraw wewnętrznych, czyli Jacka Cichockiego i podległego mu CPD. W projekcie pl.ID CPI pełni teraz funkcję inwestora zastępczego na mocy specjalnego upoważnienia ministra Jacka Cichockiego.

10 stycznia 2011 Przemysław Więcław, dyrektor CPD, zażądał od CPI pilnej zmiany terminu składania ofert - z 17 stycznia na 17 kwietnia br. Zbigniew Olejniczak, dyrektor CPI, odpowiedział pismem, w którym przedstawił konsekwencje tej zmiany. "Wysokie prawdopodobieństwo skutecznego zaskarżenia decyzji komisji przetargowej przez uczestników postępowania z powodu załamania się określonego w SIWZ harmonogramu projektu" - można przeczytać w tym piśmie.

Kolejne przesunięcia terminów na oferty PL.ID

Przetarg został ogłoszony jesienią 2010 w formie dialogu konkurencyjnego. Ta faza zakończyła się we wrześniu 2011 upublicznieniem specyfikacji technicznej nowej karty oraz SIWZ. Sukcesywnie przesuwano termin składania ofert z października na grudzień 2011, z grudnia na styczeń 2012. Teraz obowiązuje kwiecień br. Zdaniem CPI, uniemożliwia to zwycięzcy postępowania realizację umowy zgodnie z harmonogramem obligującym wszystkich uczestników i zamawiającego, co może doprowadzić do unieważnienia postępowania przez KIO.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200