Interfejsy, modulacje, polaryzacje...

Sieci szkieletowe o miedzianej infrastrukturze zanikają, a ich miejsce zajmują rozwiązania optyczne, udostępniające przepustowości 10/40/100 Gb/s. Są one odpowiednie do rozwijania wszelkich usług multimedialnych oraz wdrażania ethernetowych aplikacji 100GbE. Takie przyspieszenie stało się możliwe po wdrożeniu skutecznych i nowoczesnych technologii optycznych: modulacji wyższego rzędu, kodowania z detekcją koherentną oraz po zastosowaniu podwójnej polaryzacji PDM (Polarization-Division Multiplexed) sygnału świetlnego we włóknie.

Udostępnianie coraz szerszego pasma klientom sieci nie jest niczym szczególnym w teleinformatyce, ale obecnie są to już przepływności sięgające 100 Gb/s i wyższe, co wcale nie jest technicznie ani proste, ani łatwe w realizacji. Największe nadzieje klienci sieci wiążą obecnie z przechodzeniem na struktury 100G, przy czym sprawą niezmiernej wagi podczas modernizacji struktury jest jej zgodność z istniejącymi już rozwiązaniami, transmitującymi z mniejszą szybkością, np. kanałami 10 Gb/s lub 40 Gb/s.

Skalowanie szybkości

Standardy IEEE 802.3ba opracowane dla aplikacji 40/100GbE podają metody oraz interfejsy potrzebne do osiągnięcia o rząd szybszego transportu od 10G (10 Gb/s), z zachowaniem ewolucyjnej ciągłości do istniejących rozwiązań optycznych. Ciągłości, która zapewni skalowanie sieci ethernetowych i jest atutem stacjonarnych rozwiązań - zapewniając elastyczne dopasowanie medium do bieżących aplikacji użytkownika o zmiennych parametrach. Sięgające 100 Gb/s przepływności nie są jeszcze powszechnie potrzebne, ale takie wymagania wynikają z niektórych aplikacji związanych z pracami naukowymi, generującymi terabajty danych i transportowanych między odległymi ośrodkami laboratoryjnymi. Podobnie krytyczne sytuacje pojawiają się w trakcie badań klinicznych oraz w operacjach online, dokonywanych w oddalonych ośrodkach medycznych oraz w sieciach szkieletowych agregujących usługi multimedialne dla wielu odbiorców.

Interfejsy, modulacje, polaryzacje...

Współdziałanie ethernetowych kanałów o różnych szybkościach

Skalowanie infrastruktury sieciowej jest więc ważnym wskaźnikiem współczesnych sieci, a takie cechy ma właśnie okablowanie optyczne - pozwalające na łączenie fragmentów sieci o zróżnicowanych możliwościach transportowych. Adaptacyjna optyka transportowa umożliwia współpracę z wieloma typami światłowodów, z włóknami o zmiennej jakości i szybkości transportowej oraz w przekazach o zróżnicowanym zasięgu. Zgodność nowych instalacji okablowania ze specyfikacją 40/100GbE zapobiega powstawaniu niekompatybilnego sprzętu sieciowego, utrudniającego łączenie dyskretnych segmentów sieci ethernetowej bądź portów dostarczanych w urządzeniach przez różnych producentów.

Celem specyfikacji IEEE 802.ba są uzgodnienia dotyczące optycznych interfejsów komunikacyjnych dla gigabitowych przepływności w sieciach LAN/WAN, z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć optycznej technologii transportowej. Mają one służyć wdrażaniu zarówno aplikacji 40GbE jak i 100GbE, jak też stanowić podstawę do kolejnego skoku w kierunku przepustowości rzędu 400 Gb/s, a w przyszłości 1 Tb/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200