Optyczna perspektywa

Okablowanie strukturalne musi spełniać bieżące, jak i przyszłe potrzeby użytkowników, a także zapewnić im korzystanie z usług multimedialnych. Nowoczesna infrastruktura komunikacyjna winna udostępniać transport głosu i danych oraz zapewnić przekaz aplikacji strumieniowych, takich jak: wideokonferencje, telewizja czy rozrywka w czasie rzeczywistym. Szybki dostęp do internetu przez wielu użytkowników jednocześnie, pobieranie plików, telefonia VoIP, przekaz muzyki, a także telewizja IPTV czy usługi VoD stawiają olbrzymie wymagania na szerokość pasma w szkielecie, które może zapewnić jedynie okablowanie optyczne.

Zdaniem IDC, w 2012 r. powstanie pięciokrotnie więcej danych cyfrowych niż w roku 2008, a w dużej mierze ich przyczyną jest powszechne wdrażanie telewizji cyfrowej, mimo iż inne dziedziny wcale nie ustępują miejsca. W rezultacie, za trzy lata w obiegu może znaleźć się niewyobrażalna praktycznie wielkość 2/3 zetabajta danych i będzie się ona nadal zwiększać w wykładniczym tempie. Cyfrowe biblioteki i zbiory danych na pamięciach masowych stanowią kluczową pozycję w rozwijaniu zdalnego dostępu do wszelkich cyfrowych informacji multimedialnych.

Optyczna perspektywa

Globalny rynek osprzętu okablowania 40/100G (prognoza)

Po wyeliminowaniu traktów miedzianych w łączach długodystansowych, medium optyczne zastąpiło także miedziane pierścienie metropolitalne, operujące z szybkością 10 Gb/s. Ich rola jest jednak nie do przecenienia w centrach danych, gdzie światłowody wyparły praktycznie wszelkie połączenia miedziane, doprowadzając do łączenia węzłów komunikacyjnych bądź serwerów wyłącznie za pomocą światła. W ciągu ostatnich 20 lat dostęp i przepustowość sieci zwiększyły się tysiąckrotnie (od modemu telefonicznego do FTTH), a mimo to użytkownicy ciągle domagają się coraz większej szybkości.

Ważną rolę w ekspansji światłowodów odgrywają łącza całkowicie pasywne, pozwalające tworzyć rozległe trakty komunikacyjne klasy PON (Passive Optical Network) na trasie między abonentem a węzłem brzegowym sieci szkieletowej. Okablowanie tworzone z elementów pasywnych (włókna, rozdzielacze, sprzęgacze) nie potrzebuje konwersji sygnału na postać elektryczną i jest obecnie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem dostępowym.

Ekonomicznie opłacalne instalacje optyczne dotyczą przede wszystkim rozwiązań o przepływnościach nie mniejszych niż 1Gb/s. Nie jest to wygórowana szybkość transportu, gdyż większość administratorów LAN już stosuje w swych sieciach 10 Gb/s oraz przechodzi na struktury 40 Gb/s. Wdrażanie szerokopasmowych aplikacji wiąże się bowiem nie tylko z usprawnianiem długodystansowych systemów transportowych, ale także podnoszeniem przepływności w sieciach LAN, aby mogły one bardziej efektywnie korzystać z pasma oferowanego przez media optyczne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200