"Spec-grupy" mają walczyć ze złodziejami infrastruktury telekomunikacyjnej

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że od 2010 r. rośnie kradzież infrastruktury telekomunikacyjnej. Powstał pomysł, by powołać w Policji specjalne grupy do walki ze złodziejami infrastruktury telekomunikacyjnej. W planach jest też stworzenie portalu internetowego, w całości poświęconego tej tematyce.

Z danych Policji wynika, że pomimo stopniowego zmniejszania się kradzieży infrastruktury od 2004 roku, od 2010 r. notuje się wzmożoną działalność przestępczą w tym zakresie. Prawie 2/3 tych zjawisk występuje w obszarze Katowic. Według statystyk jednego z operatorów telekomunikacyjnych w 2009 roku odnotowano 2900 kradzieży jego infrastruktury, gdy już w 2011 roku liczba ta wzrosła aż do 10000 zdarzeń. Również inne podmioty odnotowały w ostatnich latach wzrost patologicznego zjawiska kradzieży infrastruktury, jak chociażby w przypadku przedsiębiorcy energetycznego, którego w 2011 r. dotknęło ponad 1000 takich zdarzeń, przy 600 takich zdarzeniach w 2010 r.

Do najczęściej kradzionych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej należą miedziane kable telekomunikacyjne, które są przecinane a następnie wyciągane ze studni kablowych bądź bezpośrednio z ziemi. Podczas tego typu kradzieży bardzo często dochodzi do uszkodzenia innych elementów infrastruktury. Niejednokrotnie złodzieje omyłkowo, szukając kabli miedzianych, przecinają światłowody. Koszt odtworzenia skradzionej bądź zniszczonej infrastruktury znacznie przewyższa korzyść majątkową osiągniętą przez złodzieja.

Tymczasem kradzież infrastruktury niesie ze sobą duże zagrożenie społeczne, ponieważ koszty jej odbudowy, znacznie większe niż jej wartość surowcowa, ponoszone są przez wszystkich obywateli. Niestety, przestępstwa kradzieży infrastruktury w ocenie organów ścigania i organów sądowniczych są często klasyfikowane jako niskiej szkodliwości społecznej, co prowadzi do zwiększenia poczucia bezkarności sprawców.

Dlatego gruba robocza ds. kradzieży infrastruktury przy Prezesie UKE ma w planach szereg działań mających zwiększyć wykrywalności przestępstw kradzieży oraz paserstwa infrastruktury i wyczulenie społeczeństwa na ten problem. Ma powstać katalog elementów infrastruktury, które najczęściej padają łupem przestępców oraz obszarów, w których z największą częstotliwością występują tego typu kradzieże. Powstała też propozycja powołania w Policji specjalnych grup do walki z kradzieżami infrastruktury. Powołanie takich "spec-grup" np. do walki z kradzieżami samochodów doprowadziło na przestrzeni ostatnich lat do 5-krotnego zmniejszenia liczby kradzieży samochodów.

Uczestnicy spotkania wskazali też na potrzebę powołania koordynatorów działań na szczeblu wojewódzkim, zarówno ze strony Policji, jak i przedstawicieli branżowych, w celu stworzenia sprawnego i szybkiego kanału wymiany informacji. Podsunięto również pomysł włączenia do projektu firm ubezpieczeniowych, które w sposób pośredni ponoszą koszty kradzieży. Ponadto w planach grupy roboczej jest stworzenie portalu internetowego, w całości poświęconego tematyce kradzieży infrastruktury.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200