Nowoczesna infrastruktura centrum danych

O tym, czy projekt centrum danych można uznać za nowoczesny decyduje wiele elementów, do których można zaliczyć innowacyjne rozwiązania wchodzące w skład infrastrukturalnej warstwy systemu. Niektóre z nich mają zastosowania tylko specjalistyczne, natomiast nowe, ogólne zasady projektowania są uniwersalne, choć czasami nie uzyskały jeszcze statusu formalnych standardów.

Zasady projektowania fizycznej architektury nowoczesnych centrów danych ulegają w ostatnich latach systematycznej modyfikacji. Następuje stopniowe odejście od utrwalonych przez lata rozwiązań klasycznych. Wynika to przede wszystkim ze zmian technologicznych, takich jak popularyzacja wirtualizacji, z którą wiążą się: zwiększenie obciążenia sprzętu, wzrost gęstości upakowania serwerów i pamięci masowych (np. w systemach kasetowych), ale również wprowadzanie nowych technik zwiększających energooszczędność i umożliwiających zaawansowane monitorowanie i zarządzanie infrastrukturą fizyczną centrum danych.

Polecamy Czym różni się serwerownia od centrum danych?

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • TikTok z centrami danych w Europie

Nowe architektury i innowacyjne rozwiązania nie są jednak wciąż masowo wdrażanym standardem. Na przykład w ocenie specjalistów z Google, w 70% centrów danych działających na świecie nowe techniki i zasady projektowania efektywnej infrastruktury wciąż nie są stosowane. Są tego dwie podstawowe przyczyny: przyzwyczajenie do klasycznych, dobrze znanych rozwiązań oraz koszty wdrożenia, które z reguły wymagają większej początkowej inwestycji. Mimo, że zwrot poniesionych nakładów w długim okresie jest bardzo prawdopodobny, a czas życia centrów danych to wiele lat, może to stanowić barierę hamującą wdrożenia nowoczesnych rozwiązań.

Trudno znaleźć uniwersalną receptę dotyczącą finansowania przez przedsiębiorstwo budowy lub modernizacji centrum danych. Jednak na pewno nie ma usprawiedliwienia dla braku wiedzy i znajomości nowoczesnych zasad projektowania centrum danych oraz technologii, które można w nim wykorzystać.

Polecamy Jak oszczędzać energię w centrum danych? Pięć rad prosto od Google

Prezentujemy ogólny zestaw technik i rozwiązań, które rzadko lub w ogóle nie były wykorzystywane w klasycznych projektach, a obecnie zyskują popularność i powoli zaczynają pretendować do miana powszechnie akceptowanych standardów.

Klimatyzacja precyzyjna

Tradycyjne centrum danych jest z reguły wyposażane w urządzenia klimatyzacyjne umieszczane na jego peryferiach, oraz chłodzące i utrzymujące odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, w którym znajdują się serwery. Tego typu rozwiązanie można uznać za przestarzałe i nieefektywne. W nowoczesnych systemach, zwłaszcza wykorzystujących wysokie zagęszczenie elementów, znacznie lepsze wyniki uzyskuje się stosując bezpośrednie chłodzenie szaf stelażowych lub kasetowych i rozwiązania zapewniające precyzyjne chłodzenie lokalne. Z praktycznych doświadczeń wynika, że pozwala to na 20-30% zmniejszenie zużycie energii.

Polecamy 7 przydatnych narzędzi dla centrów danych

Klimatyzacja precyzyjna różni się od klasycznej między innymi tym, że zapewnia funkcję stabilizacji wilgotności bezpośrednio w obszarze, w którym działają urządzenia komputerowe. Zapobiega to uszkodzeniom wynikającym ze zwarć (jeśli jest zbyt wilgotno) lub gromadzenia się ładunków elektrostatycznych (jeśli jest zbyt sucho). Dodatkowo upraszcza ona konstrukcję pomieszczeń w centrum danych, bo nie wymaga stosowania podłogi wyniesionej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200