Czy wirtualizacja w małej firmie ma sens?

Wirtualizacja jest technologią postrzeganą jako rozwiązanie dla korporacyjnych centrów danych, gdzie instalowane są tysiące serwerów (a co najmniej setki), a koszty licencji na oprogramowanie wirtualizacyjne wykraczają daleko poza możliwości finansowe większości małych czy nawet średnich firm. Pojawia się więc pytanie: czy dla firmy wykorzystującej przykładowo tylko 6 serwerów zastosowanie wirtualizacji ma jakiekolwiek praktyczne znaczenie?

Na początek należy podkreślić, że na rynku dostępnych jest bardzo dużo narzędzi i oprogramowania wirtualizacyjnego, które jest tanie, a czasami nawet dostępne bezpłatnie. Dotyczy to również najpopularniejszych systemów VMware Server, VMware ESXi, Microsoft Hyper-V, Citrix XenServer lub open source Xen czy KVM. Bezpłatne wersje z zasady nie oferują zaawansowanych funkcji, takich jak mechanizmy zapewniające wysoką dostępność HA (High Availability), równoważenie obciążeń LB (Load Balancing) lub zarządzanie migracją wirtualnych serwerów (Live Migration), ale tego typu funkcje są niezbędne w dużych centrach danych, a stosunkowo mało przydatne w firmie wykorzystującej kilka lub kilkanaście serwerów.

Polecamy MSP: kierunki rozwoju technologii w 2012 roku

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT

Należy jednocześnie zauważyć, że choć wykorzystanie oprogramowania wirtualizacyjnego w małych firmach nie przynosi tak spektakularnych korzyści jak w dużych centrach danych, to jest warte rozważenia.

Przeniesienie fizycznych serwerów i aplikacji do maszyn wirtualnych istotnie ułatwia ich kopiowanie, przenoszenie lub konsolidowanie we współdzielonej (a więc z zasady mniej kosztownej) infrastrukturze sprzętowej. Ponieważ oprogramowanie wirtualizacyjne z reguły umożliwia tworzenie kopii maszyn wirtualnych, pozwala to na bardzo szybkie i łatwe odtworzenie wcześniejszej konfiguracji w razie np. uszkodzenia aplikacji czy bazy danych(oczywiście godząc się na utratę zmian wprowadzonych po wykonaniu kopii). Również po wystąpieniu awarii sprzętowej, szybkie odtworzenie i udostępnienie dowolnej aplikacji nie jest trudne, pod warunkiem że jest jeden działający fizyczny serwer, na którym można zainstalować odpowiednią maszynę wirtualną.

W praktyce oznacza to, że technologie uważane za domenę systemów korporacyjnych stają się dostępne również dla małych lub średnich firm, bo brak narzędzi do automatyzacji i zaawansowanego zarządzania nie jest w ich wypadku zasadniczym problemem.

Scenariusz wirtualizacji dla 6 serwerów

Żeby praktycznie zilustrować, jaki wpływ na systemy IT może mieć zastosowanie bezpłatnych narzędzi do wirtualizacji w małej firmie, rozważmy typowy system - obejmujący sześć serwerów. W jego skład wchodzą: kontrolery domeny, serwer świadczący usługi DNS i DHCP, serwer obsługujący oprogramowanie, na przykład Microsoft Exchange, serwer webowy, serwer bazodanowy oraz serwer plików. Dla firm zatrudniających w biurze do 50 pracowników taki system IT jest rozwiązaniem typowym.

Polecamy Biuro z chmury

Wszystkie te aplikacje mogą być uruchamiane w różnego typu, starszych lub nowszych serwerach. Z reguły najmniej wymagające, a więc pozostawiane w starych komputerach, są kontrolery domeny oraz serwer plików.

Jeśli uważnie przeanalizować tego typu system i poziom wykorzystania zasobów pamięci lub mocy przetwarzania procesorów, to można się założyć, że nie przekracza on 15%. Oznacza to, że mała firma o niewielkim budżecie IT zainwestowała w system informatyczny, którego zasoby sprzętowe przynajmniej kilkakrotnie przekraczają jej realne potrzeby.

I tu właśnie swoją rolę do odegrania ma wirtualizacja, która umożliwia istotne zwiększenie wykorzystania zasobów, a w efekcie często zmniejszenie związanych z nimi kosztów.

Jeśli jest to przekonujące i projekt wirtualizacji systemu IT w małej firmie znajdzie się w planach modernizacji jej infrastruktury informatycznej, to pierwszym zadaniem jest analiza ofert oprogramowania wirtualizacyjnego oraz dokonanie wyboru platformy. Podstawowa lista opcji nie jest zbyt długa i w zasadzie składa się z tych pozycji: Microsoft Hyper-V, Microsoft Hyper-V Server, VMware Server, VMware ESXi, Xen i KVM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200