Chiny uruchomiły własny system nawigacji satelitarnej

Pod koniec 2011 roku oficjalnie uruchomiony został chiński system lokalizacji satelitarnej BeiDou-2 znany również pod nazwą Compass. Usługi lokalizacyjne bazujące na chińskich satelitach są obecnie dostępne tylko na terytorium Chin i kilku sąsiednich krajów, za kilka lat mają ich zasięg ma jednak objąć całą kulę ziemską.

Za funkcjonowanie systemu nawigacji satelitarnej Compass odpowiada obecnie 10 satelitów umieszczonych na orbicie okołoziemskiej. Do końca roku dołączyć ma do nich kolejne sześć satelitów. Ich uruchomienie ma pozwolić na zwiększenie zasięgu systemu lokalizacji oraz podniesienie dokładności lokalizacji. Obecnie dokładność systemu wynosi ok. 25 metrów. W przyszłym roku czułość systemu zostać zwiększona do ok. 10 metrów. Większą dokładnością charakteryzować będą się najprawdopodobniej oparte na chińskich satelitach lokalizacyjnych systemy przeznaczone dla celów wojskowych. Do 2020 roku uruchomione ma zostać kolejnych czternaście satelitów, które swoim zasięgiem obejmą całą kulę ziemską. Docelowo w skład chińskiego systemu lokalizacji satelitarnej wejdzie również pięć satelitów geostacjonarnych.

Prace nad uruchomieniem chińskiej alternatywy dla systemu GPS rozpoczęto niemal 12 lat temu. Po trzech latach prace nad eksperymentalnym systemem BeiDou zawieszono, zaś Chiny na kilka lat zaangażowały się w rozwój europejskiego systemu Galileo. W obliczu przedłużających się prac nad uruchomieniem europejskiej alternatywy dla GPS, w 2006 roku chińskie władze zdecydowały o powrocie do pomysłu zbudowania własnego systemu nawigacji satelitarnej. Pierwszy satelita lokalizacyjny systemu Compass (BeiDou-2) trafił na orbitę w kwietniu 2007 roku.

Zobacz również:

  • Pinezka Google. Co to jest i jak ją wysłać

Dotychczas, w ramach licznych programów pilotażowych, z lokalizacji za pośrednictwem systemu Beidou-2 korzystały wybrane chińskie przedsiębiorstwa. Wedle oficjalnych informacji system Compass jest kompatybilny z większością działających już globalnych systemów lokalizacji satelitarnej. Jednocześnie system korzysta z pasma częstotliwości, które pokrywa się z pasmem, które ma wykorzystywać europejski system nawigacji Galileo. System Beidou-2 - podobnie jak amerykański GPS - pozwala również m.in. na przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych. Nie wiadomo jednak czy tego typu mechanizmy zostaną wykorzystane w zastosowaniach cywilnych.

Z oficjalnych informacji wynika, że system Compass ma pozwolić na uniezależnienie chińskiej gospodarki i armii od amerykańskiego systemu lokalizacji NAVSTAR GPS. Warto wspomnieć, że już dwa i pół roku temu amerykańscy eksperci ostrzegali, że system GPS jest niedoinwestowany i istnieje zagrożenie, że najstarszych elementów infrastruktury obsługującej system GPS-NAVSTAR nie uda się wymienić zanim przestaną prawidłowo funkcjonować. Awaria najpopularniejszego systemu lokalizacji satelitarnej spowodowałaby zaburzenie wielu procesów gospodarczych. Obok Stanów Zjednoczonych własne systemy globalnej lokalizacji rozwija m.in. Rosja i Unia Europejska. Własne satelity lokalizacyjne na użytek lokalny uruchomiła również Japonia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200