Netia, Ericsson, Telefonia Dialog i Budimex tworzą konsorcjum szerokopasmowe

Budimex, Ericsson, Telefonia Dialog i Netia będą wspierać realizację projektów budowy regionalnych sieci szerokopasmowych. List Intencyjny w sprawie utworzenia konsorcjum podpisano podczas zorganizowanej przez Computerworld konferencji VIII Forum Usług Szerokopasmowych.

Netia, Ericsson, Telefonia Dialog i Budimex tworzą konsorcjum szerokopasmowe

Sygnatariusze listu (od lewej): Robert Banasiak, wiceprezes zarządu Telefonii Dialog; Staffan Henriksson, prezes Ericsson w Polsce; Mirosław Godlewski, prezes zarządu Netii; Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimex

Podczas VIII Forum Usług Szerokopasmowych organizowanego przez Computerworld podpisano List Intencyjny, którego celem jest nawiązanie współpracy w kontekście realizacji projektów budowy regionalnych sieci szerokopasmowych - m.in. "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej", czy "Internet dla Mazowsza". Wedle zapowiedzi w ramach wspólnej inicjatywy firmy Budimex, Ericsson, Telefonia Dialog i Netia zaangażują się w stworzenie optymalnych rozwiązań technicznych, finansowych organizacyjnych i prawnych, które mogłyby zostać wykorzystane w projektach budowy regionalnych sieci szerokopasmowych. Rozwiązania stworzone w ramach konsorcjum mogłyby być wykorzystane przez dysponentów środków publicznych w celu jak najbardziej optymalnego wydatkowania środków publicznych, przy jednoczesnym usuwaniu realnych problemów rynkowych. Szczególny nacisk ma zostać położony na zapewnienie trwałej otwartości subsydiowanej infrastruktury dla wszystkich zainteresowanych operatorów.

Inicjatorem zbudowania konsorcjum jest Netia. "Głównym powodem, dla którego Netia postanowiła zbudować to konsorcjum jest konieczność wykorzystania, stojącej przed naszym krajem, niepowtarzalnej szansy na zbudowanie optymalnych i w pełni otwartych na wszystkich zainteresowanych regionalnych sieci szerokopasmowych. Zaproponowany model gwarantuje, że powstaną nowe, dostosowane do obecnych wymagań sieci, a wyeliminowane zostanie ryzyko ponownej monopolizacji rynku" - zapewnia Mirosław Godlewski, prezes zarządu firmy Netia. Zdaniem przedstawicieli firm zaangażowanych w stworzenie konsorcjum jego silną stroną jest szeroka specjalizacja poszczególnych podmiotów. "Każdy z członków konsorcjum wnosi do przedsięwzięcia niezbędne doświadczenie oraz potencjał gwarantujący zbudowanie na czas nowych sieci, które byłby przystosowane do aktualnych potrzeb rynku, a przy tym w pełni otwarte i wydajne" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Szczegółowa strategia konsorcjum ma zostać ogłoszona jeszcze podczas VIII Forum Usług Szerokopasmowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200