Technologia najbardziej poprawia życie mieszkańców Seulu, Singapuru i Sztokholmu

- wynika z drugiej edycji rankingu miast najlepiej wykorzystujących teleinformatykę dla dobra mieszkańców - Networked Society City Index, opracowanym przez firmy Ericsson oraz Arthur D. Little.

Druga edycja publikacji Networked Society City Index firmy Ericsson zawiera ranking 25 największych miast świata pod względem zdolności do wykorzystywania teleinformatyki dla pożytku społecznego, gospodarczego i środowiskowego (ochrona zdrowia, edukacja, gospodarka, ochrona środowiska i efektywność, a także interakcje obywateli z teleinformatyką).

Najważniejsze wnioski z raportu:

  • Trzy pierwsze miasta na liście, Seul, Singapur i Sztokholm, dzięki dużym inwestycjom w teleinformatykę zrealizowały z powodzeniem wiele celów społecznych, gospodarczych i środowiskowych
  • W pierwszej dziesiątce znalazły się także Londyn, Nowy Jork, Paryż, Los Angeles, Tokio, Szanghaj i Pekin
  • Zastosowania teleinformatyki, takie jak e-administracja i inteligentny transport, mogą poprawić jakość życia obywateli i ułatwić rozwiązanie problemów występujących w środowiskach miejskich

"W miastach odnoszących sukcesy jest dużo ciekawych pomysłów, kapitału i utalentowanych ludzi. Utrzymanie tej atrakcyjności wymaga stałego postępu ekonomicznego, a także społecznego i w obszarze ochrony środowiska" - komentuje Patrik Regårdh z Ericsson Networked Society Lab.

"Gdy ludzie mają zaspokojone najbardziej podstawowe potrzeby, zaczynają się interesować innymi sprawami, na przykład zrównoważonym stylem życia, dostępem do kultury, dobrym transportem, ułatwieniami w zawieraniu transakcji, dobrą ochroną zdrowia — zwłaszcza w starszym wieku — a także możliwością samorealizacji przez podnoszenie wykształcenia i czystością środowiska w mieście" — dodaje Erik Almqvist, dyrektor firmy Arthur D. Little. "Teleinformatyka może poprawić jakość życia w wielu z tych dziedzin, a sama możliwość łączenia się w dowolnym miejscu i czasie jest coraz powszechniej uważana za podstawowe prawo obywatelskie".

Badaniem objęte są największe miasta świata z listy ONZ oraz stolice dwóch państw z czołówki innego rankingu - Networked Readiness Index publikowanego przez World Economic Forum. Dobór miast uwzględnia także chęć prezentacji wszystkich regionów świata.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200