Superkomputer z telefonu

Prototypowy superkomputer wykorzystujący najsprawniejsze obecnie układy Nvidia Tegra 3 będzie zbudowany w Hiszpanii.

Jednym z kryteriów przy konstrukcji superkomputerów jest sprawność energetyczna. Celem, który przyświecał inżynierom z Centrum Superkomputerów w Barcelonie, było skonstruowanie najsprawniejszego energetycznie superkomputera na świecie, który mógłby obsłużyć obciążenia związane z bardzo skomplikowanymi obliczeniami.

Prototypowy superkomputer będzie wykorzystywał czterordzeniowe procesory ARM Nvidia Tegra 3, przeznaczone głównie do telefonów klasy smartphone oraz do tabletów. Ponieważ wydajność samych procesorów nie wystarczy do osiągnięcia oczekiwanej wydajności obliczeniowej, zastosowana zostanie akceleracja za pomocą GPU Nvidii. Wykorzystanie GPU jest popularnym sposobem na uzyskanie wysokiej wydajności - wykorzystują je na przykład dwa najmocniejsze chińskie superkomputery, zajmujące miejsce drugie i czwarte na liście Top500 najszybszych maszyn na świecie.

Duży klaster procesorów ARM z akceleracją GPU powinien otworzyć tej architekturze drogę do świata superkomputerów, gdzie obecnie dominują procesory firm Intel, AMD, IBM oraz Oracle. Najważniejszą z zalet budowanego superkomputera nie będzie jednak szybkość, zatem na pewno nie znajdzie się on na szczycie listy Top500, chociaż jego wydajność szczytowa powinna wystarczyć do zaistnienia w tym zestawieniu. Mikroprocesory ARM są bardzo sprawne energetycznie, dlatego hiszpański superkomputer powinien osiągnąć bardzo wysokie miejsce na liście Green500, która ocenia sprawność energetyczną superkomputerów. Obecnie procesory architektury ARM znajdują zastosowanie głównie w telefonach, tabletach oraz niektórych urządzeniach osadzonych, ale nie mają właściwie zastosowania praktycznego w segmencie serwerowym.

Steve Scott, CTO działu biznesowego Tesla w firmie Nvidia, nie podaje szczytowej wydajności obliczeniowej, którą będą się charakteryzować klastry Tegra 3 zastosowane w tym serwerze. Uważa, że połączenie procesorów ARM z GPU sprawi, że naukowe obliczenia matematyczne będą mogły być dość sprawnie realizowane. W hiszpańskim centrum superkomputerów w Barcelonie już zbudowano prototypową maszynę wykorzystującą 256 dwurdzeniowych procesorów Tegra 2.

Prototypowe serwery są częścią działań finansowanych przez Komisję Europejską, mających na celu utworzenie systemów o wydajności eksaskalowej (wykraczającej poza skalę petaflops), które pobierałyby od 15 do 30 razy mniej energii elektrycznej od dzisiejszych superkomputerów. Projekt ten, nazwany Mont Blanc, jest koordynowany właśnie przez Centrum Superkomputerów w Barcelonie i dysponuje budżetem rzędu 14 mln euro.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200