Dobór szaf i ich ustawianie

Podstawowe pytanie przy wyborze szafy (stojaka) brzmi: jaki rozmiar szafy (stojaka) jest potrzebny? Żeby prawidłowo dobrać wielkość szafy, niezbędne są następujące dane: rodzaj urządzeń przeznaczonych do montażu, ich rozmiary (w jednostce U) oraz liczba. Przy planowaniu trzeba również uwzględniać dodatkową przestrzeń pod dalszą rozbudowę sytemu.

Można przyjąć, że na każde 48 punktów logicznych potrzebna jest przestrzeń o wysokości 2U. W szafach i stojakach powinno być zapewnione miejsce umożliwiające ewentualne ustawienie urządzeń teletransmisyjnych oraz lokalnego zasilacza UPS, podtrzymującego działanie urządzeń aktywnych zamontowanych w szafie. Oczywiście, nie można zapominać o zainstalowaniu w szafie elementów dystrybucji zasilania (przewodów, zabezpieczeń itp.), pozwalających na zasilanie umieszczonych tam urządzeń. Montowane w szafach lub stojakach koncentratory, przełączniki, routery czy modemy powinny być tak dobrane, by ok. 10% gniazd pozostawało wolnych, aby zapewniać możliwość rekonfiguracji połączeń w ramach sieci lokalnej.

Szafy powinny być wyposażone w elementy zapewniające łatwy demontaż i ograniczające do minimum konieczność używania narzędzi. Przykładem takich rozwiązań mogą być drzwi z szybko rozłączalnymi zawiasami, łatwo demontowane panele boczne oraz uchwyty usprawniające prowadzenie kabli. W celu zapewnienia ergonomicznego i szybkiego montażu, szafy powinny być wyposażone w dzielone drzwi tylne, tzw. francuskie, tak aby powiększyć przestrzeń roboczą w przejściach.

Podstawowe zasady ustawiania szaf
Obok wyboru szafy, równie istotny jest odpowiedni dobór akcesoriów, które ułatwią instalację sprzętu w jej wnętrzu. Gdy zaistnieje konieczność uzyskania dodatkowej przestrzeni na dole szafy (np. w celu wprowadzenia i odłożenia zapasu przewodu do szafy), używa się cokołów. Aby zachować dodatkową stabilizację i zabezpieczenie przed przechyleniem w trakcie instalacji bądź demontażu w urządzeniach, montuje się specjalne podesty.

Przy budowie infrastruktury opartej na znormalizowanych szafach i stojakach należy zwrócić uwagę, aby były one wyposażone w kanały i koryta zapewniające łatwe i uporządkowane, prowadzenie odpowiedniej liczby kabli. Splątane i nieopisane kable sprawiają potem trudności z ich identyfikacją, co znacznie zwiększa ryzyko przypadkowego wyłączenia lub niewłaściwego podłączenia podczas prowadzenia prac rekonfiguracyjnych czy modernizacyjnych.

Im większa szerokość i głębokość szafy, tym generalnie łatwiej przeprowadzić okablowanie szafy i zainstalować większą liczbę urządzeń. Zapewnia to także utrzymywanie właściwego promienia zginania (powinien być nie mniejszy niż ośmiokrotna jego średnica) kabli światłowodowych i miedzianych. Niezachowanie norm może spowodować uszkodzenie kabla. Trudności z montażem w szafie mogą być ponadto przyczyną zwiększonych kosztów oraz znacznego wydłużania prac instalacyjnych lub modernizacyjnych. Kable powinny być rozprowadzane w miarę możliwości z tyłu szafy tak, aby zminimalizować ryzyko potencjalnych uszkodzeń.

Innym czynnikiem, ważnym szczególnie z punktu widzenia administratora, jest skrócenie czasu migracji serwerów, na który niebagatelny wpływ ma sposób prowadzenia przewodów. Zarówno w szafach, jak i w stojakach teleinformatycznych są elementy do montażu akcesoriów o wymiarze "Zero-U", takie jak PDU (Power Distribution Unit) czy pionowe połączenia przewodów, do których montażu wykorzystuje się odstępy szyn tylnych i bocznych. Łączenia dwóch i więcej szaf (stojaków) dokonuje się poprzez połączenie podstaw (cokołów).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200