Co się kryje w szafie?

Zarówno szafy, jak i stojaki serwerowe pełnią bardzo ważną funkcję w strukturze serwerowni, gdyż to właśnie w nich są montowane urządzenia teleinformatyczne, których działanie decyduje o funkcjonowaniu centrum przetwarzania danych. Dlatego szafy muszą spełniać kryteria gwarantujące bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki do prawidłowego funkcjonowania zainstalowanego w nich sprzętu.

Obecnie wielu producentów oferuje znormalizowaną i standaryzowaną infrastrukturę fizyczną serwerowni, w skład której wchodzą szafy i stojaki oraz dedykowany do nich osprzęt. Szafy i stojaki o szerokości 19 cali (482,6 mm) są używane do instalowania zarówno sprzętu informatycznego, jak i urządzeń do zasilania oraz chłodzenia, systemów zarządzania i automatyki. Znormalizowane szafy umożliwiają zastosowanie konfiguracji sprzętowej, pozwalającej na optymalne wykorzystanie powierzchni, oraz oferują duże możliwości rekonfiguracji.

Szafy czy stojaki?

Szafy i stojaki teleinformatyczne - wraz z systemami zasilania, chłodzenia, kontroli dostępu, zarządzania i zabezpieczenia przeciwpożarowego - stanowią szkielet systemu teleinformatycznego.

Zobacz również:

  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach
  • Dzięki nowym przepisom, walka z nadużyciami w komunikacji elektronicznej będzie łatwiejsza
  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

Stojaki, nazywane również otwartymi ramami dystrybucyjnymi, stosuje się w wydzielonych pomieszczeniach serwerowni z ograniczonym dostępem. Brak ścianek i drzwi ułatwia w nich montaż aktywnych i pasywnych komponentów sieciowych. Instalacja sprzętu teleinformatycznego oraz dodatkowych akcesoriów jest zazwyczaj bardzo prosta, dzięki brakowi dodatkowych paneli i pokryw.

Polecamy Dobór szaf i ich ustawianie

Co się kryje w szafie?

Zabudowa szafy 19-ca

Stojaki są również tańsze od szaf i łatwiej je chłodzić. Główną wadą montażu sprzętu IT w stojakach jest brak osłon zabezpieczających przed przypadkowym dostępem, co zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia, awarii lub błędów - również podczas rutynowej obsługi urządzeń, dlatego też ich stosowanie ogranicza się do niedużych serwerowni. Zwykle 4-wspornikowe stojaki o szerokości 600 lub 800 mm mają głębokość 600, 800 lub 1010 mm. Wymiary różnią się nieznacznie w zależności od producenta i ich przeznaczenia, ale wobec konieczności dostosowania do wymagań instalowanego sprzętu, wymiary te są najczęściej określane przez ww. wartości.

Standardowe stelaże 19-calowe są powszechnie stosowane w branży telekomunikacyjnej i informatycznej do instalowania urządzeń, a także w systemach audio-wideo. Każde urządzenie (moduł) przeznaczone do montażu w szafie rack ma panel przedni o szerokości 19 cali oraz specjalne uchwyty umożliwiające jego montaż. Wysokość modułów jest standaryzowana, a jednostkę wyraża się w U. Jeden "U", czyli 1¾ cala (4,445 cm) to wysokość pojedynczego slotu w szafie montażowej. Jednostka ta określa, ile slotów zajmuje w takiej szafie dane urządzenie. Najczęściej stosuje się sprzęt o rozmiarach: 1U, 2U lub 3U. Zwykle wymiar sprzętu instalowanego ma przedni panel o wysokości 1/32 cala mniejszej niż wynika to ze standardu. Ta wolna przestrzeń jest jednak nieodzowna do montażu urządzeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200