Microsoft dla studentów i wykładowców

Ruszają kolejne edycje konkursów, staży, bezpłatnych szkoleń i programów edukacyjnych Microsoftu.

Microsoft od lat realizuje szereg programów akademickich we współpracy z polskimi uczelniami. Najbardziej znane projekty to konkurs Imagine Cup i program praktyk w Redmond. Zdaniem Karola Kaczmarka z Politechniki Poznańskiej, który w sierpniu wrócił z takich praktyk studenckich, trzy miesiące wakacyjnego stażu w siedzibie koncernu to mocny argument przetargowy w rozmowach z przyszłym pracodawcą, niezależnie od tego, czy będzie to Microsoft, czy inna firma. W roku akademickim 2011/2012 Microsoft ma dla polskich uczelni i studentów szereg propozycji.

Imagine Cup

Światowy konkurs Imagine Cup organizowany jest dla studentów gotowych zaprojektować rozwiązania największych problemów ludzkości. W ostatniej edycji wzięło udział ponad 3000 studentów z Polski, a 21 dotarło do lipcowych finałów w Nowym Jorku. Polacy zajęli 1. miejsce w kategorii projektowania gier, 2. miejsce w kategorii wyzwań informatycznych i 3. miejsce w kategorii interoperacyjności. Pod adresem www.imaginecup.com/registration rozpoczęła się już rejestracja studentów na kolejną edycję konkursu, której finał odbędzie się latem 2012 roku w Australii.

Zobacz również:

  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC
  • Trendy technologiczne 2024 według AWS

IT Academic Day

Program odbywających się na przestrzeni roku w całej Polsce konferencji studenckich, których uczestnicy mogą zapoznać się z najnowszymi dokonaniami programistów Microsoftu, spotkać się z pracownikami firmy i wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach. W ubiegłym roku akademickim w 24 polskich miastach zorganizowano 63 konferencje, które zgromadziły łącznie 16 tys. osób.

Praktyki studenckie

Staże w Microsofcie i firmach partnerskich są okazją do zapoznania się z kulturą i organizacją światowych spółek technologicznych, rozwinięcia umiejętności w pracy nad prawdziwymi projektami i skonfrontowania wyobrażeń z codziennością. W roku akademickim 2010-2011 w praktykach wzięło udział 350 osób. Rekrutacja studentów do tegorocznej edycji praktyk rozpoczęła się pod adresem careers.microsoft.com/careers/en/us/tech-internships.aspx.

Student Partner Program

Jest to program organizujący studentów zainteresowanych technologiami Microsoftu, którzy zyskują dzięki niemu okazję spotkania menedżerów i programistów firmy, pracy przy realizacji różnorodnych projektów i poszerzenie kwalifikacji w dziedzinie zarządzania, prezentacji i metod przekazywania wiedzy. W ostatniej edycji programu wzięło udział 15 tys. uczestników. Zorganizowano 890 spotkań, powstało 56 aplikacji na Windows Phone.

MSDN Alliance/Dream Spark

Dzięki programowi studenci i pracownicy naukowi zyskują możliwość uzyskania bezpłatnej licencji na oprogramowanie, narzędzia i systemy operacyjne Microsoft. W ubiegłym roku akademickim w programie wzięło udział 450 wydziałów i 5000 użytkowników.

IT Academy

Program szkoleń dla nauczycieli i wykładowców zapoznających swoich studentów z technologiami Microsoftu. W ubiegłym roku akademickim odbyło się 18 szkoleń z udziałem 200 wykładowców, a na polskich uczelniach przeprowadzono 1170 zajęć dla studentów. Uczestnicy programu uzyskują dostęp do materiałów online.

Faculty connection

Program dla wykładowców i pracowników naukowych, którzy uzyskują dostęp online do materiałów edukacyjnych, dydaktycznych, programistycznych, publikacji naukowych, opracowań, instruktaży itp. W ubiegłym roku akademickim z Faculty Connection skorzystało 280 wykładowców, którzy pobrali 4026 różnych materiałów.

Szkoła Nowych Technologii

Organizowany we Współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi program bezpłatnych szkoleń skierowanych do dyrektorów, nauczycieli i uczniów liceów ogólnokształcących i techników. Programowi towarzyszy konkurs High School Tech Hero dla uczniów szkół średnich, będący odpowiednikiem konkursu Microsoft Imagine Cup dla studentów.

Aktualne informacje na temat przebiegu programów można znaleźć na stronie Microsoft.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200