Nowości rynkowe

Pożegnamy macierze EMC Clariion, zastąpi je VNX

Macierze klasy midrange VNX obsługują jednocześnie składowanie danych na poziomie blokowym (SAN) właściwym dla macierzy z serii Clariion i trybem plikowym NAS, obsługiwanym przez kontroler Celerra. Pat Gelsinger, prezes firmy EMC, powiedział, że macierze Clariion zostaną wycofane w styczniu przyszłego roku, z zachowaniem pięcioletniego okresu wsparcia technicznego.

Najnowszy model VNX5500-F wykorzystuje moduły SLC NAND Flash o rozmiarze 2,5 cala, osiągając dziesięciokrotnie większą wydajność w porównaniu do dyskowych wydań VNX. Macierz ta według EMC zaoferuje niższe o 80% koszty per transakcja, gdyż może zastąpić dużą ilość dysków mechanicznych, niezbędnych do osiągnięcia porównywalnej wydajności. Macierz SSD w domyślnej konfiguracji ma 25 modułów SSD, ale pojemność można zwiększyć, dodają następne półki po 25 slotów każda (poprzednio - 15). Macierze VNX5500-F zostały zaprojektowane pod kątem niezawodności rzędu 99,999%, by sprostać obsłudze krytycznych aplikacji przy dużym obciążeniu.

Tradycyjne macierze z serii VNX (VNX 5500 i VNX 7500) zostały wyposażone w opcję obsługi bardzo szerokiego pasma. Podwójny kontroler macierzy VNX7500 obsługujący moduły zajmujące pojedynczą szafę dostarczy przepustowości do 14 GB/s, w mniejszym modelu VNX5500, opcja szerokiego pasma dostarczy do 6,5 GB/s. Oba modele są dostępne z dyskami 3 TB SAS, oferując 1,6 petabajta pojemności w pojedynczej standardowej szafie. Dostępna jest także półka dyskowa o pojemności 60 napędów, zajmująca w szafie 4U. Aby osiągnąć wyższą przepustowość, wykorzystywane są dodatkowe moduły połączeniowe (interconnect), by zwiększyć liczbę ścieżek serial SCSI pomiędzy półkami dyskowymi a kontrolerem RAID. Dzięki wykorzystaniu modułów SAS macierz może uzyskać o 50% więcej pasma w porównaniu do poprzednich modeli VNX. Macierz ta wykorzystuje oprogramowanie Fully Automated Storage Tiering, które automatycznie przenosi dane między poziomami (tier), umieszczając "gorące" dane w modułach SSD, a rzadziej używane - w pojemniejszych, lecz wolniejszych dyskach SAS.

Macierze są przeznaczone do wyjątkowo obciążonych hurtowni danych Microsoftu lub Oracle, a także do produkcji wideo i badań sejsmicznych w branży naftowej.

Moduły DRAM Viking ArxCis-NVTM z kopią do pamięci Flash

Firma Viking Technology rozpoczęła sprzedaż modułów pamięci ArxCis-NVTM DRAM, które wykrywają automatycznie przerwę w pracy wejścia/wyjścia i kopiują swą zawartość do nieulotnej pamięci Flash zanim zostanie utracona. Jako magazyn energii wykorzystywane są superkondensatory.

Moduł ten występuje w trzech wersjach: 2 GB, 4 GB i 8 GB, może być zastosowany w kontrolerach sprzętowych RAID lub serwerach aplikacyjnych, zapewniając zapisanie danych cache macierzy RAID, tymczasowych informacji z bufora baz danych OLTP, a także przy obsłudze środowisk wirtualizowanych.

Pasmo dostarczane przez moduły DARM wynosi do 12,6 GB/s. Zadaniem pamięci Flash jest jedynie nieulotne magazynowanie informacji w przypadku przerwy w pracy serwera spowodowanej na przykład zanikiem napięcia zasilania. Aby móc skopiować informację z DRAM do pamięci Flash, niezbędna jest porcja energii przechowywana w superkondensatorze, ładowanym z gniazd DIMM za pomocą specjalizowanego układu. Według producenta, żywotność superkondensatora wynosi około siedmiu lat. Cena modułu pamięci zaczyna się od 300 USD za 2 GB.

Nowe serwery IBM z prekonfigurowanym oprogramowaniem

Aby konkurować z produktami Oracle Exadata, firma IBM zaoferowała serwery IBM Smart Analytics System w technologii mainframe i Power, dostarczane z prekonfigurowanym oprogramowaniem analitycznym, hurtowni danych oraz obsługi OLTP. Portfolio zostało uzupełnione o niewielkie rozwiązanie sprzętowe do analizy danych w locie, podczas obsługi transakcji w chmurze korzystającej z oprogramowania Netezza. W odróżnieniu od produktów Oracle, które łączą oprogramowanie tej firmy z serwerami i macierzami Sun, IBM oferuje serwery w różnych architekturach, począwszy od x86, przez Power z systemem AIX, aż do maszyn klasy mainframe.

Sprzęt, na którym pracuje Smart Analytics System 9700 i 9710, powstał na podstawie projektu zEnterprise i według IBM jest dostępny za "cenę klasy entry-level". Na tym sprzęcie może pracować SUSE lub Red Hat Linux.

Rozwiązanie Smart Analytics System 7710 wykorzystuje procesory Power i powstało na podstawie serwera IBM P740, działa pod kontrolą systemu AIX i jest przeznaczone do obsługi hurtowni danych o rozmiarze do 10 TB.

Najmniejszym z rozwiązań jest Smart Analytics System 5710, który wywodzi się z serwerów System x, działa pod kontrolą systemu Linux i jest dostarczane z oprogramowaniem InfoSphere Warehouse i Cognos 10. Wykorzystuje procesory w architekturze x86.

Dzięki dostarczeniu prekonfigurowanych urządzeń czas wdrożenia jest liczony w dniach, obejmując także raportowanie danych z hurtowni danych, data mining oraz analizę tekstu. Ceny ani terminy dostępności proponowanych rozwiązań nie zostały jeszcze ujawnione.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200