Sieci GPON w praktyce

Technologia GPON wydaje się dobrym wyborem przy budowie infrastruktury sieci dostępowej, która ma zapewniać bardzo szybkie łącza oraz - uwzględniając nowe standardy przekazów wideo - musi sprostać zwiększonym wymaganiom przy udostępnianiu HDTV. Pojawiają się jej pierwsze wdrożenia w Polsce.

Zaletą technologii GPON (Gigabit PON) jest brak elementów aktywnych (wymagających zasilania) między fizycznym interfejsem kontrolera a końcowym urządzeniem klienta. Co to oznacza? Zwiększamy niezawodność sieci i oszczędzamy jednocześnie na kosztach serwisowania infrastruktury. Wdrożenie sieci GPON jest bardziej skomplikowane od strony organizacyjnej niż technicznej. Jak pokazują analizy, niemal 70% kosztów składa się na budowę infrastruktury światłowodowej. Koszt urządzeń to 30%. Jednak raz zbudowana infrastruktura światłowodowa może zostać zaktualizowana do nowszych standardów poprzez wymianę tylko części urządzeń. Gwarantuje to doskonałą ochronę inwestycji na przyszłość.

Struktura i komponenty

Infrastruktura PON (Passive Optical Networks) składa się z kilku elementów - część z nich jest aktywna, część stanowią elementy pasywne. Do aktywnych należą OLT (Optical Line Terminal) oraz ONT (Optical Network Terminal). OLT to jednostka z interfejsami optycznymi umieszczana po stronie sieci operatora, natomiast ONT to typowy terminal użytkownika. Pomiędzy OLT a ONT znajduje się pasywna część sieci, określana często terminem ODN (Optical Distribution Network).

Sieci GPON w praktyce

Typowa architektura sieci GPON

Większość produkowanych jednostek OLT to rozwiązania modularne, które pozwalają na aktualizację kart liniowych do przyszłych standardów. Największe urządzenia umożliwiają instalację kart liniowych obsługujących nawet kilkadziesiąt portów GPON. Standardowo możliwa jest obsługa drugiej i trzeciej warstwy sieciowej, ale także wsparcie dla operatorskiego Ethernetu oraz technologii MPLS. Najprostsze rozwiązania nie pozwalają na rozbudowę i przeważnie są wyposażone w kilka interfejsów GPON oraz porty Gigabit Ethernet. Zapewniają także podstawowe funkcje drugiej i trzeciej warstwy sieciowej.

Pasywna część - określana skrótem ODN - składa się w większości ze światłowodów oraz spliterów. Do każdego miejsca zakończonego spliterem dochodzi światłowód jednomodowy. Spliter dzieli sygnał optyczny. Podział następuje asymetrycznie lub symetrycznie. W rzeczywistości, jest to podział mocy sygnału optycznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200