Oracle coraz większy, kogo teraz przejmie?

W najbliższą niedzielę rozpoczyna się największa konferencja koncernu Oracle. Czy amerykański gigant w tym roku zaskoczy klientów i konkurentów nową linią oprogramowania, czy sprzętu? A może szykuje się kolejna rekordowa fuzja?

Jak co roku władze Oracle starają się utrzymać w tajemnicy temat przewodni konferencji OpenWorld. Zapowiadany od lat pakiet oprogramowania biznesowego Fusion, postępująca konsolidacja oferty sprzętowo-aplikacyjnej, nowe maszyny linii Exadata i Exalogic oraz zmiany w linii układów serwerowych Sun - to tylko niektóre z potencjalnych tematów wiodących, o których spekuluje rynek. Eksperci podkreślają jednak, że im bardziej rozrasta się koncern Oracle, im szerszą ofertą dysponuje, tym więcej pytań pada z ust klientów amerykańskiego giganta. To właśnie na pytania dotyczące rozwoju poszczególnych linii produktowych oraz niespełnionych obietnic z przeszłości przedstawiciele Oracle powinni być najbardziej przygotowani.

Konferencji OpenWorld zwykle towarzyszą wystąpienia technologiczne, szczegóły dotyczące planów rozwoju licznych linii produktowych oraz rozliczenia z niespełnionych obietnic. Oto kilka tematów, których rynek spodziewa się w tym roku:

Oprogramowanie biznesowe

Pierwsze zapowiedzi na temat stworzenia pakietu oprogramowania biznesowego łączącego m.in. najlepsze cechy systemów linii PeopleSoft, JDEdwards i Siebel oraz zaawansowane funkcje analityczne, padły niemal sześć lat temu. Pierwotnie mówiło się, że system zostanie ukończony w 2007 roku, jednak jego pierwsze komponenty - głównie rozwiązania warstwy integracyjnej - wprowadzono na rynek dopiero w połowie 2010 roku. Obecnie, z ponad setki modułów funkcjonalnych, publicznie dostępna jest tylko niewielka część funkcji. Od stycznia br. trwają jednak wdrożenia pilotażowe. Nieoficjalnie mówi się, że z zapowiadanego od lat oprogramowania korzysta już kilkadziesiąt firm. Gromadząca ponad 40 tys. uczestników konferencja OpenWorld niewątpliwie byłaby dobrym momentem na oficjalną premierę nowego pakietu oprogramowania biznesowego, tym bardziej, że już w połowie lipca br. ujawniono ramowy cennik oprogramowania linii Fusion Applications. Znalazły się w nim m.in. informacje na temat kosztów licencji modułów wspierających obszar finansów, zaopatrzenia, zasobów ludzkich, łańcucha dostaw, a także zarządzania ryzykiem, portfelem projektów oraz relacjami z klientami i partnerami. W większości wypadków ceny poszczególnych modułów Fusion Applications są zbliżone do kosztów licencji odpowiadających im modułów w starszych liniach oprogramowania biznesowego Oracle. Nie podano jednak informacji na temat cen funkcji dostępnych w modelu usługowym. Wedle wcześniejszych zapowiedzi oprogramowanie biznesowe linii Fusion ma z powodzeniem funkcjonować m.in. w modelu hybrydowym, stanowiącym połączenie oprogramowania wdrożonego lokalnie, z funkcjami oferowanymi w modelu usługowym.

Zobacz również:

  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO

Exadata i Exalogic

Część ekspertów spodziewa się, że podczas tegorocznej konferencji Oracle zapowiedziane zostaną nowe, wyspecjalizowane rozwiązania sprzętowo-aplikacyjne zoptymalizowane pod kątem specyficznych potrzeb branżowych lub obsługi konkretnych środowisk aplikacyjnych. Jednym z takich rozwiązań jest m.in. zapowiedziana niedawno wersja środowiska Exadata zeskalowana na potrzeby mniejszych organizacji. Według wcześniejszych zapowiedzi w drugiej połowie 2011 roku na rynku zadebiutować miał szereg nowych sprzętowo-aplikacyjnych systemów bazodanowych linii Exadata. Co ciekawe, w 2012 roku amerykański gigant chce potroić sprzedaż rozwiązań tej rodziny. Podobnych zapowiedzi nie brakuje również w przypadku linii wyspecjalizowanych pod kątem wydajnego przetwarzania danych systemów rodziny Exalogic.

Oracle i open source

Z pewnością tematyki związanej z oprogramowaniem o otwartym kodzie nie zabraknie na towarzyszącej Oracle OpenWorld konferencji JavaOne. Niewykluczone jednak, że kwestia open source zajmie również ważne miejsce wśród tematów związanych ze środowiskiem bazodanowym Oracle za sprawą platformy wielkoskalowego przetwarzania danych Hadoop. Projekt rozwijany pod partonatem Fundacji Apache zyskuje bowiem coraz większe zainteresowanie ze strony wszystkich niemal dostawców rozwiązań bazodanowych oraz hurtowni danych. Koncern Oracle jest natomiast jedną z nielicznych firm, które w żaden sposób nie zainwestowały w rozwój technologii pozwalającej na budowanie rozproszonych środowisk przetwarzania dużych ilości danych wykorzystujących stworzoną przez Google platformę MapReduce. Nieoficjalnie mówi się, że amerykański koncern wykorzysta rozwiązania znane z platformy Hadoop do stworzenia mechanizmów pozwalających na dodatkowe podniesienie wydajności środowisk bazodanowych. Jedna z planowanych prezentacji ma również dotyczyć przetwarzania danych na platformie Hadoop w kontekście zastosowania bazy danych Oracle w zastosowaniach analitycznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200