Przez Internet zarejestrowało się już 30 tysięcy firm

Tyle firm zarejestrowało się od 1 lipca 2011 r. do dziś (19 września) w bazie CEIDG. Według stanu na 12 września br. gminy zadeklarowały 3 184 706 wpisów zgromadzonych w ewidencjach działalności gospodarczej, a 1414 z 2479 rozpoczęło już proces ich przenoszenia do systemu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

System CEIDG został uruchomiony 1 lipca 2011 r. Od tego dnia każdy nowy przedsiębiorca (osoba fizyczna) może się w nim zarejestrować przez Internet lub w dowolnym Urzędzie Gminy, który weryfikuje i wprowadza dane bezpośrednio do systemu.

Do końca tego roku trwa przenoszenie danych do CEIDG z gminnych ewidencji działalności gospodarczej. "Na podstawie informacji prasowych oraz korespondencji kierowanej na adres [email protected] można stwierdzić, iż system spotkał się z pozytywnym odbiorem przez przedsiębiorców, urzędników gmin a także instytucje otoczenia biznesu. Największym sukcesem systemu jest fakt, iż udało się zorganizować bieżąca współpracę oraz elektroniczny obieg informacji pomiędzy wszystkimi instytucjami zaangażowanymi w proces rejestracji działalności gospodarczej - MSWiA (PESEL), UdSC (POBYT), KPRM (Karta Polaka), MS (KRK), GUS (REGON), MF (US/CRP KEP), ZUS/KRUS" - mówią autorzy systemu w Ministerstwie Gospodarki.

Wypełnienie formularza trwa 15 minut, a działalność gospodarczą można rozpocząć z chwilą złożenia poprawnego wniosku. Wpis jest dokonywany nie później, niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu do CEIDG poprawnego wniosku. Wniosek przez Internet można potwierdzić podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym.

Duże znaczenie dla uruchomienia systemu miała nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 13 maja 2011 r. (Dz. U. Nr 131, poz. 764). Doprecyzowano w niej zapisy określające przebieg procesu rejestracji działalności gospodarczej i funkcjonowanie CEIDG. Wprowadzono także kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców, m.in. możliwość wyboru formy opodatkowania we wniosku o wpis.

W ramach funkcjonowania systemu cały czas wprowadzane są udoskonalenia zgłaszane przez gminy i przedsiębiorców. Ponadto - zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej - od 1 stycznia 2012 r. formalnie dostępna będzie możliwość zarejestrowania w systemie CEIDG informacji o pełnomocniku przedsiębiorcy a także możliwość złożenia deklaracji VAT-R. W chwili obecnej - wspólnie z ZUS - trwają prace nad automatyzacją zgłoszenia płatnika składek w ramach formularza ZUS ZUA. Do końca czerwca 2012 r. przenoszone będą zaś dane o: uzyskaniu, cofnięciu, utracie i wygaśnięciu uprawnień wynikających z koncesji; uzyskaniu, cofnięciu, utracie i wygaśnięciu uprawnień wynikających z zezwolenia lub licencji; wpisie do rejestru działalności regulowanej, zakazie wykonywania działalności określonej we wpisie oraz o wykreśleniu z rejestru.

Rejestracja w CEIDG jest wolna od opłat. Organy administracji publicznej nie mogą domagać się od przedsiębiorców okazywania, przekazywania lub załączania do wniosków zaświadczeń o wpisie w CEIDG. Natomiast numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w CEIDG jest numer identyfikacji podatkowej (NIP).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200