Czy polski tablet wygra konkurencję z iPadem?

Należąca do grupy MNI firma Lark Europe wprowadza na polski rynek nowe urządzenia mobilne bazujące na systemie operacyjnym Android. Jednym z nich będzie tablet wyposażony w tuner telewizji cyfrowej DVB-T. Plany kierownictwa spółki zakładają sprzedaż na poziomie przynajmniej 40 tys. urządzeń.

Marka Lark była dotychczas znana głównie na rynku urządzeń nawigacji satelitarnej. Jednak w kwietniu do oferty spółki dołączyło pierwsze urządzenie klasy tablet - FreeMe 70.1. Zdaniem przedstawicieli spółki do tej pory sprzedano kilka tys. urządzeń wyposażonych. Z kolei w lipcu na rynek trafiła kolejna wersja urządzenia. Tablet FreeMe 70.2 wyposażono m.in. w wydajniejszy procesor oraz większą ilość pamięci podręcznej. Według przedstawicieli firmy Lark Europe urządzenie nie odbiega parametrami od produktów oferowanych przez największych graczy na polskim rynku - z największymi zachodnimi koncernami na czele. "Rynek tabletów w Polsce jest w początkowej fazie rozwoju; popyt na nie dopiero się tworzy. Na razie dominują na nim producenci, których urządzenia są częścią subsydiowanej oferty operatorów telefonii komórkowej. Prognozowaliśmy, że sprzedamy w tym roku 40 tys. urządzeń. Prognozę podtrzymujemy" - zapewnia Marcin Olbrycht. Według jego zapewnień w najbliższym czasie zawarta zostanie m.in. umowa dystrybucyjna z operatorem telekomunikacyjnym.

Czy polski tablet wygra konkurencję z iPadem?

Lark FreeMe 70.2

Jeszcze w tym roku na rynku zadebiutować mają kolejne wersje tabletów firmy Lark. Wedle zapewnień będą one wyposażone m.in. w tuner DVB-T umożliwiający odbiór sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. "Zdajemy sobie sprawę, że aby zdobyć polski rynek tabletów, musimy zaoferować coś, czego nie będą w stanie zrobić szybko nasi konkurenci, jak Samsung czy Apple, dysponujący nieograniczonym zapleczem technologicznym i kapitałowym, np. ogromnymi budżetami reklamowymi. Szansą jest dla nas naziemna telewizja cyfrowa, która właśnie rusza w Polsce. Żaden z naszych konkurentów nie ma tabletu z tunerem DVB-T do odbioru sygnału w standardzie MPEG-4, który będzie obowiązywać w Polsce. Na świecie standardem jest bowiem ciągle MPEG-2" - podkreśla Marcin Olbrycht. Planowane jest również wprowadzenie na rynek urządzenia wyposażonego w moduł GPS i oferowanego wraz z oprogramowaniem nawigacyjnym, należącej do grupy MNI, firmy Navigo.

Warto wspomnieć, że strategia rozwoju grupy MNI zakłada m.in. wzmocnienie synergii między poszczególnymi spółkami. Planowane jest m.in. zacieśnienie współpracy firm Lark Europe i Navigo. Budowanie efektów synergii w zakresie działalności obu spółek ułatwia fuzja personalna - od czerwca br. stanowisko prezesa zarządu obu spółek łączy Marcin Olbrycht.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200